Te związki w diecie okazują się sojusznikiem w walce z tkanką tłuszczową

2022-01-27 15:24

Kakao, jabłka, pestki winogron, czerwone wino są bogatym źródłem flawanoli. Mają one potencjał, by zapewnić rozmaite korzyści zdrowotne. Jak sugerują najnowsze badana naukowe, dieta zawierająca duże ilości tych związków, może być pomocna w procesie redukcji tkanki tłuszczowej.

Te związki w diecie okazują się sojusznikiem w walce z tkanką tłuszczową
Autor: Getty Images

Flawanole (inaczej flawan-3-ole) są najbardziej znaną grupą flawonoidów. Związki te stanowią grupę polifenoli, które obecne są w owocach i ich pochodnych produktach (np. sokach, dżemach) oraz w napojach takich jak kakao, zielona herbata.

Wiele wcześniejszych badań naukowych wskazuje, że dieta bogata w flawanole ma wiele właściwości m.in. przeciwutleniających, antynowotworowych, przeciwzapalnych. Okazuje się też pomocna w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.  

Jak spalić tłuszcz?

Flawanole pod lupą naukowców

Niedawno grupa japońskich naukowców postanowiła zgłębić wiedzę na temat flawanoli. W tym celu przeprowadziła badanie z udziałem zwierząt, sprawdzając, jaką rolę flawanole odgrywają w brązowieniu białej tkanki tłuszczowej.

Tkanka tłuszczowa jako magazyn energii jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i chroni wewnętrzne organy przed urazami mechanicznymi. Może być biała, brązowa, beżowa lub różowa.

Zjawisko przemiany białej tkanki tłuszczowej w brązową naukowcy nazywają brązowieniem tłuszczu. Polega na tym, że biała tkanka tłuszczowa (magazynująca energię) przekształca się w brązową odpowiedzialną za rozkład cząsteczek cukru i tłuszczu we krwi. Według naukowców nagromadzenie się białego tłuszczu powiązane jest z otyłością i przyczynia się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Podczas badania okazało się, że pojedyncza dawka pożywienia z zawartością flawanoli wywołała reakcję stresową u gryzoni. To doprowadziło do aktywacji współczulnego układu nerwowego (WUN) i znacznego wzrostu katecholamin (noradrealiny, dopaminy i adrealiny), które są pochodnymi jednego aminokwasu – tyrozyny.

Badacze wywnioskowali, że wzrost poziomu katecholamin można wykorzystać do oceny aktywności współczulnego układu nerwowego. Skłoniło ich do tezy, że doustne podawanie flawanoli aktywowało WUN i było powiązane z brązowieniem tkanki tłuszczowej. Ponadto działanie flawanoli naukowcy wykazali nie tylko w tłuszczu podskórnym, ale także w tłuszczu trzewnym.

Jak wyjaśnili badacze, nadmiar tłuszczu trzewnego może zwiększać ryzyko rozwoju otyłości.

Flawanole mogą zapobiec otyłości

Do tych doniesień naukowych odniosła się główna autorka badania Naomi Osakabe z Shibaura Institute of Technology w Japonii. – Wiadomo, że spożywanie pokarmów bogatych w flawanole może zapobiec rozwojowi otyłości i chorób serca. Natomiast te związki są słabo wchłaniane do krwiobiegu z przewodu pokarmowego. Jest to wciąż niejasne, dlaczego wywołują ona takie działanie prozdrowotne - wyjaśniła. 

Uczeni uważają, że ich wyniki pokazują, że flawanole mogą okazać się pomocne w leczeniu chorób zarówno sercowo-naczyniowych, jak i związanych z otyłością.

Sonda
Rozpoczynasz trening?