Takie piersi 4-krotnie zwiększają ryzyko raka. Kobiety nie mają o tym pojęcia

2023-02-03 15:47

Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich ekspertów wynika, że niewiele kobiet zna kluczowe czynniki ryzyka raka piersi. Naukowcy chcieli ocenić, jak kobiety postrzegają różne determinanty związane z chorobą. Okazało się, że większość badanych nie była świadoma tego, że gęstość piersi może zwiększać ryzyko nowotworu nawet 4-krotnie.

Takie piersi 4-krotnie zwiększają ryzyko raka. Kobiety nie mają o tym pojęcia
Autor: Getty Images Takie piersi 4-krotnie zwiększają ryzyko raka. Kobiety nie mają o tym pojęcia

Gęstość piersi jest uwarunkowana genetycznie. Określenie "gęsta pierś" oznacza, że w większości zbudowana jest z tkanki gruczołowej. Zazwyczaj gęstość piersi jest większa u młodych kobiet. Należy jednak pamiętać, że piersi zmieniają się w trakcie życia.

Gęstość piersi zwiększa ryzyko raka nawet 4-krotnie

W analizach wzięło udział 1 858 kobiet w wieku 40-76 lat. Każda z nich miała za sobą niedawno przeprowadzoną mammografię i słyszała o różnych typach budowy piersi, więc znały także określenie gęste piersi. W ich rodzinach nie występował również rak piersi.

Uczestniczki zostały poproszone o wskazanie czynników ryzyka mających wpływ na zachorowanie na nowotwór piersi. Niestety, aż 93 proc. badanych uznało, że wyższym czynnikiem ryzyka niż gęstość piersi jest występowanie raka piersi w rodzinie, a 65 proc. wskazywało na otyłość.

Rzeczywiście – przypadki raka piersi w najbliższej rodzinie są czynnikami ryzyka, jednak wiążą się z 2-krotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby nowotworowej. W przypadku gęstości piersi, to ryzyko wzrasta i może być nawet 4-krotnie wyższe.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Jama Network Open".

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

Profilaktyka może uratować życie

Naukowcy przeprowadzili wywiady z 61 kobietami, które znały gęstość swoich piersi. Zaledwie 6 z nich wskazało ten typ budowy piersi jako czynnik ryzyka raka. Większość z nich miała tylko świadomość, że gęstość piersi może powodować utrudnienia w odczytach mammografii.

Autorzy badania wzywają decydentów do wszechstronnej edukacji na temat ryzyka czynników związanych z rakiem piersi, a także strategii ich zapobiegania. Uczestniczki analiz jako główny czynnik ryzyka nowotworu piersi wskazywały przypadki raka w rodzinie. Większość z nich nie identyfikowała gęstości piersi jako czynnika ryzyka. Nie miała również pewności co do działań, jakie należy podjąć, by to ryzyko zmniejszyć.

Lekarze podkreślają, że ryzyko zachorowania na raka można obniżyć. Oprócz ograniczenia spożycia alkoholu oraz palenia tytoniu, aktywnego i zdrowego stylu życia, należy również pamiętać o badaniach. Przypominamy, że w przypadku raka piersi kluczowe są badania profilaktyczne takie jak USG piersi, mammografia, jak również regularne samobadanie piersi.