Ta szczepionka działa na nowe warianty koronawirusa? Jest oświadczenie koncernu

Szczepionka Moderna – czy jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa? Amerykański koncern przeprowadził badania i podzielił się wnioskami z opinią publiczną. Zobacz, co wykazała analiza ekspertów

Szczepionka Moderna przeciw COVID-19, inaczej nazywana mRNA-1273, wykazuje skuteczność na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa. Amerykański koncern poinformował o tym w oficjalnym oświadczeniu.

Specjaliści, którzy pracują w szeregach tej firmy, oparli swoje wnioski na przeprowadzonych testach. Przyjęli stanowisko, że szczepionka Moderna „będzie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa”. Jak podkreślono w oświadczeniu, koncern zamierza rozpocząć prace nad podawaniem dodatkowej, trzeciej dawki w celu zwiększenia ochrony przed nowymi wariantami”.

Wnioski z przeprowadzonej analizy

Badanie nie wykazało istotnego wpływu na poziomy przeciwciał przeciwko wariantowi B.1.1.7 w porównaniu z mutacjami wcześniejszymi” – wyjaśnił koncern Moderna, odnosząc się do szczepu koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo zauważono „sześciokrotne zmniejszenie” poziomów przeciwciał przeciwko wariantowi z Republiki Południowej Afryki tzw. B.1.351. W ocenie specjalistów koncernu „mimo tego zmniejszenia” poziomy przeciwciał „pozostają powyżej poziomu, który niezbędny jest do zapewnienia ochrony”.

„Jesteśmy zachęceni tymi nowymi danymi, które wzmacniają nasze przekonanie, że szczepionka Moderna przeciw COVID-19 powinna chronić przed nowymi wariantami” – stwierdził szef Moderny Stephane Bancel, cytowany w komunikacie prasowym. „Ale na wszelki wypadek (…) testujemy jeszcze wzmocnienie szczepionki przeciw wariantowi z RP” – dodał.

Koncern amerykański Moderna ma w planach przetestować też, jaki wpływ będzie miało podanie trzeciej dawki już istniejącej szczepionki mRNA-1273.

Źródło: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca

qz-SsqQ-BRfU-gzaC

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE