Ta przyprawa zastąpi leki? Zaskakujące wyniki badań naukowych
Problemy układu trawiennego dotykają dużą część osób. Nadkwasota, która często objawia się zgagą wzdęciami, czy nudnościami potrafi uprzykrzyć życie. Dlatego aby poradzić sobie z dolegliwościami chętnie sięgamy po leki bez recepty lub preparaty przepisane przez specjalistów. Najnowsze wyniki badań naukowych pokazują, że pewna przyprawa może zastąpić wkrótce popularne medykamenty.
Kiedy pojawia się nadkwasota pierwszym krokiem powinna być zmiana diety. Nadmiar wydzielanych kwasów żołądkowych spowodowany jest jedzeniem w pośpiechu, stresem, paleniem papierosów oraz spożywaniem alkoholu. Układ trawienny nie radzi sobie także z ciężkostrawnymi posiłkami, dlatego połączenie życia w pędzie i napięciu z niezdrowym jedzeniem często kończy się zgagą, niestrawnością i sięganiem po leki. Naukowcy odkryli zależność pomiędzy spożyciem kurkumy, a ustąpieniem dolegliwości.
Dyspepsja leczona przyprawą? Wyniki badań są zaskakujące
Dyspepsja to inaczej niestrawność. Czasem pojawia się na chwilę i bardzo sporadycznie, a czasem towarzyszy nam niemal po każdym posiłku. Kiedy uczucie ciężkości po jedzeniu zaczyna zamieniać się w ból, nudności, zgagę i tracimy apetyt szukamy szybkiej pomocy.
Winowajcą złego samopoczucia jest kwas solny, który w nadmiarze wydziela się w żołądku. Kiedy dolegliwości się pogłębiają lekarze przepisują inhibitory pompy protonowej. To rodzaj leków stosowanych w przypadku wrzodów dwunastnicy, żołądka, czy refluksu. Niestety zbyt długie przyjmowanie IPP może powodować różne skutki uboczne. Dlatego naukowcy poszukują rozwiązania, które mogłoby w przyszłości zastąpić wspomniane leki.
Badacze z Uniwersytetu im. Chulalongkorna w Tajlandii pochylili się nad zastosowaniem kurkumy jako leku na nadkwasotę. W projekcie wzięło udział 150 ochotników w wieku od 18 do 20 roku życia u których stwierdzono dyspepsję. Pacjenci zgłaszali takie objawy jak uczucie pełności, czy pieczenie w żołądku i przełyku.
Przez 28 dni przyjmowali cztery kapsułki z 250 mg kurkuminy dziennie oraz jedną kapsułkę z 20 mg omeprazolu, czyli leku wykorzystywanego w leczeniu nadkwasoty. Wyniki wykazały porównywalną skuteczność kurkuminy z popularnym lekiem typu IPP.
Kurkuma zamiast leków? Naukowcy widzą nowe możliwości
Atutem zastosowania kurkumy zamiast inhibitorów pompy protonowej był fakt, że skuteczność przyprawy jest niemal taka sama jak w przypadku IPP. Dodatkowo z obserwacji naukowców wynika, że podczas 56-dniowej kuracji będącej przedmiotem badań nie odnotowano wyraźnych skutków ubocznych.
Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku osób z nadwagą, które przyjmowały kurkuminę zauważono lekkie pogorszenie pracy wątroby. Choć autorzy badań przyznają, że potrzebne są kolejne kroki i dokładne analizy to najnowsze odkrycie może być przełomem w leczeniu dyspepsji czynnościowej.