Szklanka wody przy łóżku, drink na rozluźnienie. Te błędy mogą pogarszać twój sen

2022-06-09 15:13

Każdy z nas doświadczył kiedyś problemów ze snem. Potrafią one skutecznie uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy ich charakter staje się przewlekły. Na jakość snu wpływa szereg różnych czynników, choć z wielu z nich nie zdajemy sobie sprawy. Są jednak sposoby na to, by sen był spokojny i nieprzerwany.

nawyki picia a sen
Autor: Getty Images

Jak poprawić jakość snu?

Stała rutyna snu, ograniczenie drzemek w ciągu dnia i znalezienie sposobów radzenia sobie z lękiem to sposoby, które mogą pomóc poprawić jakość snu. Okazuje się, że ogromny wpływ na to, czy się wyśpimy mają także nawyki związane z piciem.

Grupa dietetyków rozwiewa wątpliwości

Specjaliści z zakresu zdrowego żywienia przedstawiają najgorsze nawyki związane z napojami i obalają mity krążące wokół tematu picia przed snem. Czego więc nie należy robić?

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Picie alkoholu późno w nocy

Alkohol skutecznie zakłóca dobry sen, ponieważ wywołuje kilka fizjologicznych skutków ubocznych, które prowadzą do kaca. Alkohol jest także moczopędny, co może prowadzić do odwodnienia i silnych bólów głowy.

Te niefortunne następstwa spożycia alkoholu mogą łatwo zdestabilizować spokojny nocny odpoczynek. 

Używanie alkoholu jako środka nasennego

„Około 20 proc. dorosłej populacji przyznaje, że używa alkoholu jako środka nasennego. Jest to powszechne nieporozumienie, gdyż alkohol w rzeczywistości ma odwrotne działanie” – mówi dietetyczka Trista Best.

„Istnieje powszechne błędne przekonanie, że alkohol poprawia jakość snu, podczas gdy w rzeczywistości działa odwrotnie. Alkohol przerywa cykl REM, co oznacza, że po spożyciu alkoholu jakość twojego snu będzie gorsza. Alkohol również hamuje naturalną produkcję melatoniny w organizmie nawet o 20 proc. Melatonina to hormon uwalniany przez szyszynkę, który reguluje cykl snu i czuwania i umożliwia spokojne przespanie nocy bez wybudzeń.”

Picie napojów zawierających kofeinę 

Spożywanie kofeiny przez cały dzień może pomóc w utrzymaniu koncentracji, ale oznacza również katastrofę, gdy przychodzi czas położyć się do łóżka.

„Napoje energetyczne i napoje gazowane to ukryte źródła kofeiny, które mogą utrudniać zasypianie” – mówi Rachel Fine, właścicielka To The Pointe Nutrition. „W przeciwieństwie do kawy, konsumenci zwykle nie są świadomi ilości kofeiny, która zawarta jest w napojach energetycznych i gazowanych, a to zakłóca wzorce snu."

„Powszechnie wiadomo, że kofeina jest środkiem pobudzającym” – mówi Katie Tomaschko, dietetyczka. „Nie powinno więc dziwić, że picie kofeiny zbyt późno w ciągu dnia może prowadzić do złej jakości snu. Staraj się nie spożywać jej co najmniej 6 - 7 godzin przed snem."

Picie soku z cytrusów

Powszechnie wiadomo, że sok pomarańczowy może dostarczyć organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych, ale szklanka tego napoju przed zaśnięciem nie przyniesie nikomu żadnej przysługi.

„Chociaż soki cytrusowe, takie jak sok pomarańczowy, sok grejpfrutowy, sok ananasowy, gdy są świeżo wyciskane są zdrowe dla organizmu, nie są to napoje, które możesz chcieć pić przed snem. Z wiekiem zaczynamy cierpieć na dolegliwości, na które nie mamy wpływu. Jednym z nich jest zgaga. Cytrusy mogą podrażniać żołądek i utrudniać dobry, komfortowy” – mówi Blanca Garcia, specjalista ds żywienia.