Szczepionka przeciwko wariantowi Omikron. Kiedy będzie dostępna?

2022-01-11 8:53

Szef koncernu Pfizer Albert Bourla zapowiedział, że opracowywana przez Pfizer szczepionka przeciwko wariantowi Omikron będzie gotowa w marcu. Przyznał jednak, że wciąż nie jest jasne, czy specjalny preparat przeciwko temu wariantowi jest potrzebny.

Szczepionka przeciwko wariantowi Omikron. Kiedy będzie dostępna?
Autor: Getty Images

"Ta szczepionka będzie gotowa w marcu. Już teraz zaczęliśmy produkcję pewnej ilości" - powiedział CEO Pfizera w rozmowie z telewizją CNBC. Jak zaznaczył, preparat ma chronić także przed innymi krążącymi wariantami SARS-CoV-2.

Albert Bourla stwierdził, że produkcję preparatu rozpoczęto mimo tego, że ciągle nie wiadomo, czy specjalna szczepionka przeciwko wariantowi Omikron jest niezbędna, ani też w jaki sposób mogłaby być użyta.

Dodał jednak, że niektóre kraje chcą, by była gotowa jak najszybciej.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

"Mam nadzieję, że osiągniemy w ten sposób coś, co da o wiele lepszą ochronę zwłaszcza przed infekcjami, bo ochrona przed hospitalizacją i śmiercią jest sensowna z obecnymi szczepionkami, o ile otrzyma się trzecią dawkę" - powiedział Bourla.

O pracach nad wielowariantową szczepionką mówił też dyrektor Moderny Stephane Bancel w wywiadzie dla CNBC. Zapowiedział, że preparat, który ma chronić również przed Omikronem, ma być gotowy jesienią tego roku.

Według danych opublikowanych przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UHKSA), trzecia dawka szczepionki daje 90 proc. ochronę przed hospitalizacją u pacjentów po 65 roku życia.