Światowy Dzień Reumatyzmu „RZS- nie rezygnuj”
12 października w Światowym Dniu Reumatyzmu, rozpoczyna się edukacyjna kampania społeczna pt.: „RZS - nie rezygnuj”, która realizowana jest w partnerstwie z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Reumatyków REF przy wsparciu firm Eli Lilly Polska i Synexus Polska.
Kampania ma na celu poznanie kluczowych i wciąż niezaspokojonych potrzeb chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, które ograniczają, bądź uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Następnie podjęte zostaną działania zmierzające do wprowadzenia rozwiązań uwzględniających te potrzeby wraz z kampanią informacyjną.
Chorzy z RZS nie muszą iść na kompromis, nie muszą rezygnować z normalnego życia przyjemności dnia codziennego, podróżowania, nie muszą godzić się na ograniczenia i wyrzeczenia, nie muszą się bać, cierpieć fizycznie i psychicznie.
Współczesna medycyna daje im różne możliwości szczęśliwego, pełnego, swobodnego i godnego życia z chorobą, a rosnąca z roku na rok świadomość społeczna, a także większe zrozumienie po stronie pracodawców, stwarza coraz to nowe możliwości, także w aspekcie zawodowym. Kluczowe w życiu chorych z RZS jest wczesne zrozumienie powagi sytuacji.
Chory, korzystając z możliwości, które aktualnie gwarantuje system zdrowia w Polsce, powinien móc funkcjonować na tyle sprawnie, aby nie musieć wycofywać się z dotychczasowych swoich ról rodzinnych i społecznych. Tylko czy rzeczywiście tak jest? To właśnie zostanie zweryfikowane w ramach kampanii „RZS -nie rezygnuj”.
12 października, w Światowy Dzień Reumatyzmu, w godzinach 10:00 – 14:00, w siedzibie Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, odbędzie się cykl wykładów poświęconych chorobom reumatycznym i życiu z nimi.
Warsztaty organizowane są w partnerstwie z PTMR i z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Reumatyków REF. Zainteresowani będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o terapii i diagnostyce RZS, rehabilitacji czy diecie, jako elementach wspierających leczenie. Ponadto, w NIGRiR odbędzie się kiermasz, na którym pojawią się stoiska stowarzyszeniowe i ze sprzętem rehabilitacyjnym wspomagającym codzienne funkcjonowanie chorych.
Porady eksperta