Stosujesz melatoninę na lepszy sen? Oto jej potencjalny szkodliwy wpływ na zdrowie

2022-02-22 11:18

Coraz więcej dorosłych przyjmuje melatoninę, aby łatwiej zasnąć. Melatonina dostępna jest w aptekach bez recepty, zatem dostęp do niej jest nieograniczony i powszechny. Nowe badania sugerują, że szerokie grono osób może używać jej w niebezpiecznie wysokich dawkach. W jaki sposób melatonina może zaszkodzić zdrowiu?

sen
Autor: Getty Images

W nowym badaniu udokumentowano znaczący, wielokrotny wzrost spożycia melatoniny w ciągu ostatnich kilku lat. Badanie opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA. Wykazało ono, że do 2018 roku Amerykanie przyjmowali ponad dwa razy więcej melatoniny niż dekadę wcześniej.

Eksperci obawiają się, że negatywny wpływ pandemii na sen mógł zwiększyć korzystanie z pomocy środków nasennych, których stosowanie zostało powiązane w badaniach z rozwojem demencji i wczesną śmiertelnością. Ponadto, okazało się, że zażywanie melatoniny może wiązać się z bólami i zawrotami głowy, nudnościami, skurczami żołądka, sennością, dezorientacją, drażliwością i łagodnym lękiem, depresją i drżeniem, a także nienormalnie niskim ciśnieniem krwi. Może również wchodzić w interakcje z innymi lekami i wywoływać alergie.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Krótkotrwałe stosowanie melatoniny np. przez pracowników zmianowych lub osoby, które mają problemy z zasypianiem wydaje się być bezpieczne, jednak wpływ długoterminowego zażywania melatoniny na bezpieczeństwo nie jest do końca znany.

Melatonina nie jest w pełni regulowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), więc nie ma federalnych wymagań, aby firmy testowały tabletki w celu upewnienia się, że zawierają one deklarowaną na etykiecie ilość melatoniny. W praktyce często okazuje się, że jej dawki są znacznie wyższe.

Nie ma też żadnych wymagań, aby firmy testowały swoje produkty pod kątem ukrytych szkodliwych dodatków w suplementach z melatoniną. Poprzednie badania wykazały również, że 26 proc. suplementów z melatoniną zawierało serotoninę - hormon, który może mieć szkodliwe skutki nawet przy stosunkowo niskim poziomie. "Nie możemy być pewni czystości melatoniny, która jest dostępna bez recepty” – powiedziała dr Robbins. Przyjmowanie zbyt dużej ilości serotoniny zawartej m.in. w lekach przeciwdepresyjnych, przeciwmigrenowych i w suplementach z melatoniną, może prowadzić do poważnej reakcji alergicznej.

Łagodne objawy alergii mogą obejmować dreszcze i biegunkę, podczas gdy cięższa reakcja może prowadzić do sztywności mięśni, gorączki, drgawek, a nawet śmierci.

Należy pamiętać, że melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, choć przez wielu traktowana jest w kategorii nieszkodliwego suplementu.