Skarżyła się na kaszel i ból pleców. Rak był w ostatnim stadium

2023-01-20 12:04

Karen Spencer z Cheshire w Anglii borykała się z bólem pleców i kaszlem. Nikt nie podejrzewał, że są to objawy groźnej choroby. Zanim zdiagnozowano chorobę, rak był już w czwartym stadium. Rodzina 52-latki nie może uwierzyć, że wszystko potoczyło się tak szybko.

Skarżyła się na kaszel i ból pleców. Rak był w ostatnim stadium
Autor: Go Fund Me Skarżyła się na kaszel i ból pleców. Rak był w ostatnim stadium

Początkowe symptomy, z którymi zmagała się Karen nie były niepokojące. Kaszel i ból pleców o dość łagodnym przebiegu zazwyczaj nie budzą podejrzeń.

Mimo to 52-latka postanowiła udać się do lekarza, aby mieć "czyste sumienie". Przepisano jej środki, które miały złagodzić objawy.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Został jej miesiąc życia, zanim rozpoznano raka płuc

W październiku ubiegłego roku Karen poczuła się gorzej. Zaczęła tracić apetyt, ale jej rodzina myślała, że jest to wina infekcji wirusowej. Sytuacja zaczęła ponownie się pogarszać. W listopadzie pojawiły się paraliżujące bóle w klatce piersiowej, z powodu których trafiła do szpitala.

Tam wykonano jej liczne badania, na podstawie których stwierdzono, że 52-latka ma zaawansowanego raka płuc. Diagnozę otrzymała 9 listopada 2022 roku. Co gorsza, guz zdążył już rozprzestrzenić się na miednicę, wątrobę i kręgosłup.

"To nie potrwa długo"

Wcześniejsze rozpoznanie raka płuc daje więcej możliwości leczenia. Niestety, w przypadku Karen było już za późno. W momencie diagnozy mierzyła się już z ogromnym cierpieniem i przyjmowała morfinę.

Karen uwielbiała spędzać czas z wnukami. Zaledwie dwa tygodnie po powrocie do domu trafiła z powrotem do szpitala, gdzie została podłączona do tlenu. 52-latka pragnęła być przy rodzinie, więc rodzina podjęła decyzję o przeniesieniu łóżka szpitalnego do domu.

Jej córka Rachael zapytała lekarzy, czy to oznacza, że ​​jej mama „wróci do domu, by umrzeć”, na co odpowiedzieli: „Myślimy, że tak, to nie potrwa długo”. W domu jej stan jeszcze bardziej się pogorszył, w związku z czym Rachel zgodziła się na przeniesienie swojej mamy do hospicjum. Była tam przez tydzień i zmarła 20 grudnia.

Nie przegap tych objawów

Według NHS istnieje kilka ważnych znaków, na które należy zwrócić uwagę:

  • kaszel, który nie ustępuje po dwóch lub trzech tygodniach
  • długotrwały kaszel, który się nasila
  • uporczywe infekcje klatki piersiowej
  • odkrztuszanie krwi 
  • ból podczas oddychania lub kaszlu
  • utrzymująca się duszność