Skarżyła się na ból podczas seksu. Miała prawie 30 cm torbiel

2022-07-13 10:32

Raquel Rodriguez mierzyła się z ogromny bólem. Przyczyną dolegliwości była torbiel jajnika, którą lekarze zignorowali, mimo tego, że w momencie wykrycia, była już pokaźnych rozmiarów. Po kilku latach urosła na tyle, że jej bliscy myśleli, iż kobieta jest w ciąży. Dziś 25-latka twierdzi, że ma dużo szczęścia, bo cysta mogła przekształcić się w raka.

Skarżyła się na ból podczas seksu. Miała prawie 30 cm torbiel
Autor: Getty Images/TikTok

Rodriguez prawie 5 lat temu zaczęła mieć napadowe bóle, także podczas uprawiania seksu. 25-latka postanowiła szukać pomocy i odwiedzała różnych ekspertów, jednak żaden z nich nie traktował poważnie jej dolegliwości. Nawet kiedy odkryto, że ma 8 cm torbiel na jajniku. Lekarze zdecydowali, żeby jej nie usuwać, ale w ubiegłym roku cysta zaczęła szybko rosnąć, na tyle, że Raquel wyglądała, jakby była w ciąży.

Ignorowany ból

Torbiele jajników są dolegliwościami powszechnymi. Zwykle znikają bez powodowania konkretnych objawów. Jednak typ cysty, jaki miała Raquel Rodriguez, nie zniknął samoistnie.

Młoda kobieta początkowo odczuwała silne dolegliwości bólowe, także podczas seksu. Dlatego zdecydowała się poszukać przyczyny problemu. Od specjalistów usłyszała, że przyrodzenie jej partnera seksualnego jest za duże i zalecili jej płytszą penetrację albo że to wina wzdęć.

Nawet kiedy wykonała badania i okazało się, że przyczyną problemu jest 8 cm torbiel, lekarze nie zdecydowali się przeprowadzić operacji. Mimo że kobieta opisywała swoje problemy, jako rozdzierający ból. Po 4 latach cysta dała o sobie znać ze zdwojoną siłą.

Poradnik Zdrowie: nowotwory ginekologiczne

Jakie objawy daje torbiel jajnika?

Torbiel jajnika jest zmianą, która tworzy się wewnątrz jajnika, na jego ścianie lub poza nim, czyli na szypułce na jego zewnętrznej powierzchni. Torbiel może rozwinąć się na jednym lub obu jajnikach. Cysty pojawiają się u kobiet często i zwykle nie dają żadnych symptomów.

Kiedy jednak pojawiają się objawy, może to świadczyć o tym, że torbiel pękła lub jej rozmiar blokuje dopływ krwi do jajników. Zazwyczaj wtedy pojawiają się objawy takie jak:

  • ból miednicy i ból podczas seksu
  • trudności z opróżnianiem jelit oraz częstomocz
  • obfite lub lżejsze miesiączki, często także nieregularne miesiączkowanie
  • wzdęcia i obrzęk brzucha
  • uczucie sytości po spożyciu nawet niewielkiej ilości jedzenia
  • czasami pojawiają się także trudności w zajściu w ciążę.

Jeśli masz podobne objawy, porozmawiaj o nich z ginekologiem. Choć prawdopodobnie to nic groźnego, tylko specjalista będzie w stanie określić, czy twoją torbiel należy usunąć.

"Teraz się śmieję, ale to naprawdę nie było zabawne"

Przed 24. urodzinami Raquel zaczęła mieć więcej objawów. Miała zadyszkę, jej brzuch był cały czas wzdęty, częściej musiała korzystać z toalety. Kobieta wspomina: "Ludzie myśleli, że jestem w ciąży, pytali mnie, kiedy mam termin porodu".

25-latka dodaje: "Teraz się śmieję, ale to naprawdę nie było zabawne. Moje włosy wypadały, strasznie mnie bolało i chudłam, chociaż wcale nie próbowałam stracić na wadze". W końcu lekarze zdecydowali się na operację. Zabieg trwał dwie godziny. Po ponad 4 latach torbiel miała już 28 cm średnicy oraz ważyła prawie 5 kg.

Kilka dni przed zabiegiem przyjaciele Rodriguez urządzili wyjątkowe "baby shower", aby poprawić jej humor. Już tydzień po zabiegu kobieta czuła się lepiej.

- Lekarze powiedzieli, że nadal będę mieć wzdęcia i obrzęki, ale moje ciało powinno szybko się zregenerować i powinno już być dobrze – powiedziała Raquel.