Sikasz pod prysznicem? Możesz sobie zaszkodzić - ostrzega lekarz

2022-06-03 9:48

Uroginekolog dr Teresa Irwin ze Stanów Zjednoczonych zaleca, aby nie oddawać moczu pod prysznicem. Według niej może to prowadzić do wystąpienia dolegliwości związanych z układem moczowym. Lekarka wyjaśnia, dlaczego jest to niedobre dla zdrowia.

Kobieta pod prysznicem
Autor: Getty Images

Oddawanie moczu pod prysznicem niedobre dla zdrowia

Oddawanie moczu pod prysznicem jest tematem kontrowersyjnym. Niektórzy uważają je za wygodne i ekologiczne, inni za niehigieniczne. O problemach urologinekologicznych, które są dość częstą przypadłością dotykająca płci żeńskiej, opowiedziała w mediach społecznościowych dr Teresa Irwin, specjalista od diagnostyki i leczenia chorób układu moczowego u kobiet. Od jakiegoś czasu prowadzi też swój kanał na multimedialnej platformie TikTok, który na ten moment obserwuje 84 tysiące użytkowników.

Ostatnio udostępniła filmik, w którym zwróciła się przede wszystkim do kobiet i zaapelowała do nich, żeby nie oddawały moczu po prysznicem. Ponieważ niesie to ze sobą niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić do zaburzeń w oddawaniu moczu, w tym do nietrzymania moczu.

Jak wyjaśniła lekarka, załatwianie się pod prysznicem bądź też w trakcie, gdy leci z niego woda, może sprawić, że nasz mózg połączy ze sobą odgłos płynącej cieczy z oddawaniem moczu. - Za każdym razem, gdy usłyszysz szum wody, odczujesz potrzebę oddania moczu. Dlatego nie warto tego robić dla zdrowia pęcherza moczowego - podkreśla.

U kobiet, które mają osłabione mięśnie dna miednicy, mogą nawet wystąpić problemy z niekontrolowanym popuszczaniem moczu.

Oto powód, żeby nie oddawać moczu pod prysznicem

W tej sprawie zabrała również głos terapeutka dna miednicy dr Alicia Jeffrey-Thomas. - Jeśli sikasz pod prysznicem lub też odkręcasz kran, a następnie siadasz na toalecie, aby oddać mocz, to wyrabiasz w mózgu skojarzenie między odgłosem płynącej wody a koniecznością sikania - tłumaczyła na nagraniu udostępnionym na TikToku.

O czym świadczy kolor moczu?

Zdaniem amerykańskiej specjalistki to połączenie, które wytworzył mózg, wraz z zaburzeniami czynności struktur mięśni dna miednicy, może prowadzić do nietrzymania moczu. W praktyce oznacza to, że dojść do niekontrolowanego, mimowolnego wycieku moczu np. podczas mycia naczyń czy pływania.

Ten problem może częściej dotykać kobiety ze względu na budowę ich układu moczowego. Jak zwróciła uwagę dr Alicia Jeffrey-Thomas, panie mają taką anatomię, że nie mogą oddawać moczu na stojąco. - Dno miednicy kobiet nie będzie się wystarczająco rozluźniać, co sprawi, że pęcherz nie będzie do końca opróżniony - dodaje.