Siarkowa chmura nadciąga nad Polskę. Czym grożą wulkaniczne opary

2024-03-24 11:32

Służby międzynarodowe monitorują konsekwencje wybuchu wulkanu na na islandzkim półwyspie Reykjanes. Według naukowców "pióropusz dwutlenku siarki" dotarł już do Irlandii oraz Wielkiej Brytanii i przemieszcza się w kierunku Skandynawii. Bardzo możliwe, że w Polsce będziemy mieć świąteczny, specyficzny prezent, ale wiele zależy od warunków pogodowych.

Siarkowa chmura nadciąga nad Polskę. Czym grożą wulkaniczne opary (zdjęcie ilustracyjne)
Autor: GettyImages

Widoki są niesamowite, co można zobaczyć na filmie dołączonym do informacji na stronie globalnego systemu monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS). Trudno jednak nie zadawać sobie pytania o bezpieczeństwo ludzi bezpośrednio w momencie zachmurzenia, jak i później.

Mieszkańcy Wierzawic opowiadają jakie szkody wyrządziła trąba powietrzna w ich miejscowości

Siarkowa chmura w Polsce najpewniej 29 kwietnia

Nie było wyraźnych znaków ostrzegawczych, jak ruchy tektoniczne, niewielkie trzęsienia ziemi. Wulkan na półwyspie Reykjanes wybuchł 17 marca i była to największa z czterech erupcji zarejestrowanych na tym obszarze w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Wypływ lawy był powolny, co pozwoliło ocalić miasto Grindavik i jego mieszkańców. Zarazem doszło do rekordowej emisji dwutlenku siarki, stąd teraz chmura rozprzestrzeniająca się przez Grenlandię i Morze Barentsa oraz przez Irlandię i Wielką Brytanię.

- Poprzednie erupcje nie spowodowały zbyt dużej emisji SO2. Tym razem jest inaczej i uważnie monitorujemy smugę przemieszczającą się przez północną Europę - mówi Mark Parrington, specjalista z CAMS.

Najnowsza prognoza CAMS przewiduje, że główny pióropusz przemieści się przez Skandynawię i kraje bałtyckie w kierunku północno-zachodniej Rosji. Do Polski najpewniej chmura dotrze 29 kwietnia. Według specjalistów ta data jest dość precyzyjna, bo siarkowy pióropusz sięga 4 km, a w przypadku analogicznej wielkości chmur przewidywania naukowców się potwierdzały.

Dlaczego naukowcy interesują się wybuchami wulkanów nie tylko w wymiarze lokalnym

Ryzyko wystąpienia kolejnych wybuchów jest spore, chociaż sytuacja jest już oceniana jako "stabilna". Wiele wskazuje na to, ze ostatnie erupcje nie doprowadziły do poważniejszych strat, ale doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że sam wybuch to jeszcze nie koniec.

Niejednokrotnie po wybuchu wulkanu i utworzeniu takiego pióropusza jak teraz konieczne jest chociażby zamykanie przestrzeni powietrznej na różnym obszarze.

Problem niezbyt często dotyczy Polski, ale poznaliśmy go lepiej w 2010 roku, gdy pod znakiem zapytania stanął udział gości międzynarodowych w pogrzebie Lecha Kaczyńskiego. Wówczas, również po wybuchu wulkanu, zamknięty był porównywalny obszar nieba do tego, jaki zamknięto po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Jakie zagrożenie niesie siarkowa chmura wulkaniczna?

Jak dwutlenek siarki może wpływać na nasze zdrowie? Jeśli nie wybieramy się w odległą podróż, faktycznie jest się czego bać?

- Ściśle monitorujemy powstałą chmurę, mimo że nie spodziewamy się, aby jej przemieszczanie nad północną Europą miało mieć wpływ na jakość powietrza na powierzchni czy klimat" - zapewnia Parrington, ale jego szef, Laurence Rouil, dyrektor CAMS, nie jest już takim optymistą.

W oficjalnym komunikacie przekazał, że erupcje wulkaniczne i emisje dużej ilości związków siarki mogą wpływać negatywnie nie tylko na jakość powietrza w regionie, w którym miały miejsce:

- Mogą oddziaływać na globalne procesy, takie jak stężenie ozonu w stratosferze. Skutki erupcji wulkanicznych na Islandii w atmosferze nie były jeszcze tak poważne.

Zatem - to jednak nie powszechne skażenie - nikt nie zaleca nam pozostania w domach czy zamykania okien, ale w perspektywie dłuższego czasu różnie może być i świat na pewno musi zwracać uwagę na to, co się na Islandii dzieje.

czytaj także: SMOG - jak powstaje? Wpływ smogu na zdrowie

Źródła:

  • https://atmosphere.copernicus.eu/copernicus-volcanic-so2-emissions-iceland-will-reach-continental-europe
  • serwis X - DW News
  • PAP (arch. dane o przestrzeni powietrznej w kwietniu 2001 roku)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki