Sezon wypadkowy w pełni, a w kraju brakuje krwi. Banki krwi wzywają do jej oddawania

2022-07-11 14:11

Krew ratuje życie i wiedzą o tym najlepiej osoby, które jej potrzebowały, czyli m.in. ofiary wypadków. Wakacje to okres, kiedy niedobory krwi i jej składników są szczególnie widoczne. Centra krwiodawstwa w różnych miejscach w Polsce apelują o jej oddawanie. Kto może to zrobić?

Sezon wypadkowy w pełni, a w kraju brakuje krwi. Banki krwi wzywają do jej oddawania
Autor: Getty Images

Regionalna Stacje Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w różnych miejscach Polski informują, że brakuje krwi. W weekend o oddawanie krwi apelowały stacje m.in. w Krakowie, Radomiu i Wrocławiu. Zwiększone zapotrzebowanie i wakacyjne wyjazdy krwiodawców to główne przyczyny, które prowadzą do niedoborów krwi i jej składników w bankach krwi.

A krew jest potrzebna podczas wielu operacji. We Wrocławiu z powodu braku krwi dochodzi do ich przekładania. Dlatego tak ważne jest jej oddawanie. A jedynym źródłem krwi i jej składników jest drugi człowiek.

Narodowe Centrum Krwi apeluje do krwiodawców: "Wykorzystaj swój potencjał i dołącz do rodziny Krwiodawców! To właśnie od Twojej ofiarności i chęci niesienia bezinteresownej pomocy zależy zdrowie oraz życie potrzebujących. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy stany magazynowe krwi i jej składników maleją, potrzebne się kolejne ręce na pokładzie! Odwiedź więc najbliższe CKiK i podziel się dobrem!".

Do najbardziej potrzebnych należą grupy krwi tzw. "minusowe", w szczególności A Rh- i 0 Rh-, ale jak podkreślają specjaliści banków krwi - sytuacja jest dynamiczna i za chwilę może być potrzebna inna grupa. Grupa krwi 0 Rh- zawsze jest potrzebna najbardziej, ponieważ to właśnie ta grupa jest uniwersalna. Oznacza to, że można ją podać każdemu pacjentowi.

Idea krwiodawstwa

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda osoba, która ma od 18 do 65 lat oraz:

  • waży co najmniej 50 kilogramów,
  • nie wykonano u niej - w ciągu ostatnich 6 miesięcy - akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • nie miała wykonanych - w ciągu ostatnich 6 miesięcy - żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Najważniejsze jest, aby w dniu oddawania krwi być wypoczętym i zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (w tym suplementów diety, środków antykoncepcji).

Eksperci zalecają, aby przed przyjściem do banku krwi zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed jej pobraniem, wypić ok. 2 l płynów. Do Centrum Krwiodawstwa należy udać się z dokumentem tożsamości. Przed oddaniem krwi i również w dniu poprzedzającym ograniczyć palenie papierosów i alkoholu.

Jeśli chcesz oddać krew, udaj się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa, bądź oddziału terenowego.