Salmonella wykryta w jajach. GIS wydał ostrzeżenie
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów. W wyniku kontroli wykryto obecność bakterii Salmonelli w partii jajek. Eksperci podkreślają, że ich spożycie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał niedawno ostrzeżenie dotyczące partii jaj, w których wykryte zostały pałeczki Salmonella. Jak informują na swojej stronie, W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w 1 z 5 próbek wskazanego produktu wykryta została Salmonella spp.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. Salmonella w jajkach
Jeśli chodzi o produkt, to są to Świeże jaja, klasa A, 3 - jaja z chowu klatkowego, klasa wagowa L. Numer partii to 22.09.2024, a jego termin przydatności do spożycia upływać będzie 22 września 2024 roku.
Podany został również kod kreskowy, czyli: 5 987463 142650. Producentem produktu, którego dotyczy ostrzeżenie jest Spółdzielnia Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie, Transportowa 11, Krotoszyn, 63-700.
Na stronie GIS pojawiły się również działania podjęte już przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli. Jak można się dowiedzieć, właściciel zakładu pakowania jaj w ramach własnych procedur powiadomił odbiorcę, czyli Spółdzielnie Producentów PolEggs z/s w Krotoszynie, Transportowa 11, Krotoszyn, 63-700 o konieczności wycofania jaj z rynku.
Wciąż prowadzone są jednak dalsze postępowania wyjaśniające w tej sprawie przez organy urzędowej kontroli żywności.
Partii objętej komunikatem nie należy spożywać, a w przypadku pojawienia się objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu ww. produktu, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem.
Salmonella - garść najważniejszych faktów. Skąd, objawy i leczenie
Salmonella jest odpowiedzialna za dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czy też zatrucie pokarmowe. Bakterii z grupy Salmonella enterica nie należy bagatelizować, ponieważ mogą one doprowadzić do zakażenia narządów wewnętrznych i chorób stawów.
Salmonelle najczęściej można znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak jajka, mięso czy mleko. Mogą ją jednak przenosić również muchy i gryzonie. Pierwsze objawy zatrucia mogą pojawiać się nawet po 8 godzinach od zjedzenia skażonego produktu.
Wśród najczęstszych pierwszych objawów wymienia się:
- ból brzucha,
- ból głowy,
- wymioty
- biegunkę,
- podwyższoną temperaturę.
Jeśli chodzi o leczenie zatrucia, to zazwyczaj polega ono na prawidłowym nawadnianiu organizmu i stosowaniu odpowiedniej diety. Można również sięgnąć po węgiel leczniczy.
Jeśli jednak objawy nie będą ustępować po 2-3 dniach, konieczne może być przepisanie przez lekarza antybiotyku.
Salmonella może być szczególnie niebezpieczna w przypadku najmłodszych. Wszystko dlatego, że szybko może dojść w ich przypadku do odwodnienia. Ważne jest więc udanie się do lekarza, kiedy tylko zauważymy u nich niepokojące objawy.