Sądzono, że to niemożliwe. A jednak - koronawirus atakuje płód

2020-07-20 9:03

Do tej pory sądzono, że koronawirus nie może przenikać przez łożysko i zarażać dziecka. Jak się okazuje o wirusie wiele nie wiemy nadal. W Portugalii urodziło się bowiem dziecko zakażone SARS-CoV-2.

Różyczka a ciąża
Autor: Getty Images Różyczka jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Może powodować poronienia lub poważne wady płodu.

W Lizbonie urodziło się pierwsze w Portugalii dziecko zakażone w okresie prenatalnym wirusem SARS-CoV-2. Dziewczynka ma silne objawy Covid-19. Wydawany w sobotę tygodnik "Expresso" poinformował, że to jeden spośród 130 portugalskich przypadków urodzin dziecka z matki zakażonej koronawirusem. Tygodnik wskazuje jednak, że wcześniej żaden z noworodków nie przyszedł na świat zainfekowany.

Polecamy: Jesteś fanem sushi? Zobacz, co cię może spotkać!

Według "Expresso" dziecko, które urodziło się na początku lipca w lizbońskim szpitalu im. św. Franciszka Ksawerego, pozostaje na oddziale intensywnej terapii z silnymi objawami Covid-19, takimi jak m.in. zapalenie płuc. Niemowlę ma też trudności z oddychaniem.

Portugalscy lekarze uważają, że to prawdopodobnie wskutek infekcji doszło do przedwczesnego porodu, gdyż dziecko urodziło się po zaledwie 34 tygodniach ciąży.

Czytaj też: Opryszczka wargowa: objawy, leczenie i zapobieganie nawrotom opryszczki

Z szacunków portugalskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w sobotę na terenie kraju ustabilizowała się sytuacja epidemiczna. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 313 nowych zakażeń. Podczas wcześniejszej doby było ich 312.

W sumie na terenie Portugalii do sobotniego popołudnia zanotowano 48 390 infekcji oraz 1684 zgony z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby potwierdzono dwie nowe ofiary śmiertelne.

Warto wiedzieć: Sinice w Bałtyku. GIS zamyka 14 kąpielisk - zobacz, gdzie nie wejdziesz do wody [MAPA]

Zdecydowanie więcej przypadków nowych zachorowań notowanych jest od piątku w Hiszpanii. Wprawdzie władze medyczne tego kraju nie opublikowały w sobotę dobowego bilansu dotyczącego rozwoju epidemii, ale regionalne służby niemal we wszystkich wspólnotach autonomicznych kraju zanotowały wzrost zakażeń.

Od piątku jednym z najbardziej doświadczonych przez Covid-19 regionów Hiszpanii jest Katalonia, gdzie w ciągu ostatnich 24 godzin zachorowało ponad 1200 osób. Zgodnie z piątkowym komunikatem resortu zdrowia dotychczas w Hiszpanii zmarło 28 420 osób, a 260 255 zostało zakażonych koronawirusem.

Polecamy: Babka lancetowata: właściwości i zastosowanie

CZY GROŻĄ CI ZABURZENIA OSOBOWOŚCI?

Pytanie 1 z 10
Ogólnie swój nastrój oceniasz jako: