Ruszyła 3. edycja programu "Rodziny Lipikar”

2016-11-23 10:10

Do 6. grudnia trwa przyjmowanie zgłoszeń do programu "Rodziny Lipikar”, który ma na celu poprawę jakości życia dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Do programu może przystąpić każda rodzina, w której przynajmniej jedno dziecko choruje na AZS.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna skóry o złożonej etiologii, występująca u dzieci i dorosłych, w której skóra staje się sucha i swędząca. U pacjentów z atopią przepuszczalność skóry jest nieprawidłowa, występują niedobory filagryny – białka skóry zapewniającego przyleganie do siebie komórek powierzchniowej warstwy skóry. Ponadto skórze brakuje lipidów naturalnie występujących na jej powierzchni, które chronią ją przed potencjalnymi alergenami. Również mikrobiom skóry jest istotnie zaburzony. Atopia jest drugim w kolejności powodem konsultacji dermatologicznych.

Program "Rodziny Lipikar”

Program "Rodziny Lipikar” jest realizowany w 11 krajach. W Polsce, w dwóch wcześniejszych edycjach, do programu zakwalifikowało się 150 rodzin. Rekrutacja do tegorocznej edycji odbywa się poprzez stronę www.infoatopia.pl dedykowaną rodzinom, które na co dzień walczą z AZS.

Podopieczni programu otrzymują dostęp do interaktywnej platformy edukacyjnej dedykowanej atopii oraz otrzymują roczny zapas produktów gamy Lipikar. Mogą również skorzystać z konsultacji dermatologicznych on-line.

Spośród wszystkich zakwalifikowanych rodzin, grono jurorów – specjalistów dermatologów – wybierze dodatkowo rodziny, które wyjadą do Centrum Dermatologii Termalnej w La Roche-Posay we Francji na trzytygodniową kurację, podczas której chorymi dziećmi zajmie się sztab specjalistów.

Centrum Termalne otwarto w 1905 roku. Od tego czasu przeprowadzono w nim 400 000 zabiegów terapeutycznych. Co roku prawie 8000 osób jest leczonych w uzdrowisku, z czego 30 proc. to dzieci. Pacjenci korzystają z opieki, która jest zatwierdzona i opłacona przez francuskie ubezpieczenie zdrowotne.