"Rosołek postawi cię na nogi". Ekspert mówi, ile w tym prawdy

2022-11-12 12:00

O dobroczynnym działaniu rosołu na przeziębiony organizm mówi się od lat. Słyszymy, że jest on doskonałym lekarstwem na objawowe infekcje górnych dróg oddechowych. Czy jest w tym choć odrobina prawdy, czy to jedynie mit zasłyszany od naszych babć?

Rosołek postawi cię na nogi. Ekspert mówi, ile w tym prawdy
Autor: Getty Images "Rosołek postawi cię na nogi". Ekspert mówi, ile w tym prawdy

Niektóre z domowych sposobów na przeziębienie rzeczywiście działają. To, czy mają one korzystny wpływ na organizm, czy raczej jest to jedynie efekt placebo pozostaje wciąż kontrowersyjną kwestią.

Poradnik Zdrowie: przeziębienie

Rosół na przeziębienie?

Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że rosół z kury może nas "wyciągnąć" z choroby i sprawić, że szybciej wyzdrowiejemy, nie jest to do końca prawda. Zupa z kurczaka ma jednak pewne właściwości, które skutecznie zapobiegają rozwojowi przeziębienia.

Właściwości rosołu dla zdrowia

Sugeruje się, że rosół może zawierać szereg substancji o właściwościach leczniczych, w tym o działaniu przeciwzapalnym. Jak twierdzą eksperci, może to być po prostu efekt zawartości wody w zupie, która zapewnia nawodnienie organizmu i poprawia samopoczucie.

Dietetyk dr Duane Mellor z University of Aston w Birmingham powiedział: „Prawdopodobnie głównym powodem, dla którego rosół pomaga, jest to, że nawadnia, a także jest łatwy do spożycia w chorobie (...)  Niektórzy twierdzą, że to zawarte w nim składniki odżywcze pomagają, ale przede wszystkim chodzi o temperaturę” - co się zgadza, bo rosół zawsze jadamy gorący.

Ponadto, rosół skutecznie oczyszcza zatoki i drogi oddechowe dzięki intensywnemu aromatowi ziół i przypraw. Udowodniło to badanie przeprowadzone już 40 lat temu. Gorąca zupa z kurczaka była bardziej skuteczna niż gorąca woda w stymulowaniu systemu transportu śluzowo-rzęskowego, który pomaga organizmowi pozbyć się zarazków zalegających w górnych i dolnych drogach oddechowych.

Nie tylko rosół może pomóc w przeziębieniu

Dietetyk twierdzi, że nie tylko rosół uchodzi za posiłek, który może uzdrowić. „Słyszałem też o ostrych zupach curry, które dają ten sam efekt, ale - dodatkowo - jeśli masz zatkany nos, pikantność chili może pomóc oczyścić nos".

Okazuje się więc, że w pozbywaniu się przeziębienia nie mają zasługi właściwości rosołu, a fakt, że spożywamy gorący napój, który rozgrzewa organizm i zabija zarazki.