"Rosołek postawi cię na nogi". Ekspert mówi, ile w tym prawdy
O dobroczynnym działaniu rosołu na przeziębiony organizm mówi się od lat. Słyszymy, że jest on doskonałym lekarstwem na objawowe infekcje górnych dróg oddechowych. Czy jest w tym choć odrobina prawdy, czy to jedynie mit zasłyszany od naszych babć?
Niektóre z domowych sposobów na przeziębienie rzeczywiście działają. To, czy mają one korzystny wpływ na organizm, czy raczej jest to jedynie efekt placebo pozostaje wciąż kontrowersyjną kwestią.
Rosół na przeziębienie?
Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że rosół z kury może nas "wyciągnąć" z choroby i sprawić, że szybciej wyzdrowiejemy, nie jest to do końca prawda. Zupa z kurczaka ma jednak pewne właściwości, które skutecznie zapobiegają rozwojowi przeziębienia.
Właściwości rosołu dla zdrowia
Sugeruje się, że rosół może zawierać szereg substancji o właściwościach leczniczych, w tym o działaniu przeciwzapalnym. Jak twierdzą eksperci, może to być po prostu efekt zawartości wody w zupie, która zapewnia nawodnienie organizmu i poprawia samopoczucie.
Dietetyk dr Duane Mellor z University of Aston w Birmingham powiedział: „Prawdopodobnie głównym powodem, dla którego rosół pomaga, jest to, że nawadnia, a także jest łatwy do spożycia w chorobie (...) Niektórzy twierdzą, że to zawarte w nim składniki odżywcze pomagają, ale przede wszystkim chodzi o temperaturę” - co się zgadza, bo rosół zawsze jadamy gorący.
Ponadto, rosół skutecznie oczyszcza zatoki i drogi oddechowe dzięki intensywnemu aromatowi ziół i przypraw. Udowodniło to badanie przeprowadzone już 40 lat temu. Gorąca zupa z kurczaka była bardziej skuteczna niż gorąca woda w stymulowaniu systemu transportu śluzowo-rzęskowego, który pomaga organizmowi pozbyć się zarazków zalegających w górnych i dolnych drogach oddechowych.
Nie tylko rosół może pomóc w przeziębieniu
Dietetyk twierdzi, że nie tylko rosół uchodzi za posiłek, który może uzdrowić. „Słyszałem też o ostrych zupach curry, które dają ten sam efekt, ale - dodatkowo - jeśli masz zatkany nos, pikantność chili może pomóc oczyścić nos".
Okazuje się więc, że w pozbywaniu się przeziębienia nie mają zasługi właściwości rosołu, a fakt, że spożywamy gorący napój, który rozgrzewa organizm i zabija zarazki.