Resort zdrowia ograniczy dostęp do recept? "Zauważamy problem"

2022-11-28 8:23

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie, szef resortu zdrowia został zapytany o problem związany z nadużywaniem przez Polakaków leków z grupy benzodiazepin. - Mamy pewne sygnały o nadużyciach, dlatego będziemy wprowadzali zmiany – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort zdrowia ograniczy dostęp do recept? Zauważamy problem
Autor: Getty Images Resort zdrowia ograniczy dostęp do recept? "Zauważamy problem"

W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbyła się konferencja resortu zdrowia pt. "Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego". Na spotkaniu obecny był m.in. minister zdrowia. Adam Niedzielski został zapytany o problem uzależnień od leków z grupy benzodiazepin (BDZ).

Polacy chętnie sięgają po benzodiazepiny

Benzodiazepiny to grupa leków o działaniu nasennym, przeciwlękowym, relaksacyjnym, przeciwdragawkowym i uspokajającym. Te preparaty to nie nowość. Są obecne na rynku od początku lat 60. XX wieku.

Leki z grupy benzodiazepin są alternatywą dla innych, bardziej uzależniających leków, czyli barbituranów.

W Polsce tego typu preparatów zarejestrowanych jest kilkadziesiąt. Jednak lekarze i farmaceuci ostrzegają od kilku lat, że należy na nie uważać m.in. dlatego, że należą do leków uzależniających, mają wiele skutków ubocznych oraz mogą wchodzić w reakcje z innymi preparatami.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki?

Resort zdrowia zapowiada zmiany regulacyjne

Podczas konferencji minister zdrowia został zapytany o to, jakie działania ma w planach podjąć resort, by ograniczyć dostęp do benzodiazepin. W Polsce te środki są nadużywane. Adam Niedzielski podkreślił, że ten problem jest widoczny przez ekspertów z MZ.

Uczestnicy konferencji zapytali o konkretne rozwiązania. Także o to, czy resort planuje zmianę przepisów w taki sposób, by benzodiazepin nie można było pozyskać za pośrednictwem internetu, a możliwość wystawiania recept na te leki mieliby tylko psychiatrzy.

- Nasze analizy wskazują, że możliwość wystawienia recept na te leki przez niespecjalistów na poziomie POZ, także w wyniku teleporady, generuje nadużycia, są takie sygnały. Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy – zapowiedział Adam Niedzielski.