Rekordowe odszkodowanie za śmierć po szczepieniu przeciw COVID-19. To pierwszy taki przypadek

2022-06-27 12:21

Mężczyzna z Anglii zmarł po podaniu szczepionki koncernu farmaceutycznego AstraZeneca. Z tego tytułu jego partnerka otrzymała odszkodowanie, które opiewa na kwotę 120 tys. funtów. Jest to pierwszy przypadek zadośćuczynienia, jak podaje telewizja BBC, za śmierć przeciw COVID-19 na Wyspach Brytyjskich.

Szczepienie przeciw COVID-19
Autor: Getty Images

Poczuł się źle po szczepieniu przeciw COVID-19

48-letni mężczyzna skarżył się na silne bóle głowy tuż po przyjęciu szczepionki firmy farmaceutycznej AstraZeneca. Wylądował w szpitalu, gdzie po sześciu dniach zmarł. Jak doniosła, brytyjska telewizja BBC, wyniki sekcji zwłok wskazują, że bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania po szczepionce.

Partnerce zmarłego, 39-letniej Vikki Spit, świat zawalił się jej w jednej chwili. Nie mogła tego tak zostawić i postanowiła działać. Wystąpiła o zadośćuczynienie z tytułu śmierci bliskiej osoby w ramach rządowego programu odszkodowań za szkody poszczepienne. Jej wniosek został rozpatrzony pozytywnie, ale dopiero po upływie ponad roku otrzymała należnie pieniądze w wysokości 120 tys. funtów.

"Jestem załamana nagłą utratą partnera"

Ta sprawa została nagłośniona przez brytyjską telewizję BBC jako pierwszy przypadek pacjenta, który uzyskał odszkodowanie z powodu śmierci wynikającej z negatywnego działania szczepionki przeciw COVID-19. Według kobiety ta kwota jest jednak niewystarczająca, ponieważ popadła w długi po nagłym zgonie partnera.

"Wciąż jestem załamana nagłą utratą mojego partnera, z którym byłam przez 21 lat. Oprócz emocjonalnej traumy wpadłam w poważne tarapaty finansowe spowodowane nagłym zmniejszeniem domowego budżetu" - wyznała 39-latka. Jest pełna nadziei, że pokazanie jej sytuacji przez media może przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania na wypłatę środków. Chce, aby to, co ją spotkało, zmotywowało inne osoby do walki o swoje prawa.

Brytyjski program wypłaty odszkodowań za powikłania po szczepionce

Od 1979 roku w Wielkiej Brytanii wszedł w życie program wypłaty odszkodowań w ramach Vaccine Damage Payment Scheme. Skorzystać z niego może każdy pacjent, który stracił zdrowie w wyniku przyjęcia szczepionki. Tak samo bliscy zmarłego mogą domagać się zadośćuczynienia z powodu wystąpienia powikłań po szczepionce. Z tego programu wypłacane są jednorazowe, wolne od podatku sumy do 120 tys. funtów (ponad 650 tys. złotych).