Niektórzy mężczyźni są wyjątkowo narażeni na raka piersi. Należysz do tej grupy?

2022-05-18 8:26

Z najnowszych badań wynika, że mężczyźni, którzy nie mogą mieć dzieci są dwukrotnie bardziej narażeni na nowotwór piersi. Wyniki tych obserwacji zostały opublikowane w czasopiśmie "Breast Cancer Research" i są jednymi z największych w historii, które dotyczyły tej choroby - wzięło w nich udział prawie 2 tys. mężczyzn z rakiem piersi.

Niektórzy mężczyźni są wyjątkowo narażeni na raka piersi. Należysz do tej grupy?
Autor: Getty Images

Dwukrotnie większe ryzyko raka piersi u bezpłodnych mężczyzn

Choć przyczyny tego powiązania nadal pozostają nieznane, odkrycie to może pomóc utorować drogę do niezbędnych badań nad chorobą nowotworową.

„Nasze badanie sugeruje, że bezpłodni mężczyźni mogą być dwa razy bardziej narażeni na rozwój raka piersi niż osoby bez problemów z płodnością” – powiedział autor badania, dr Michael Jones z The Institute of Cancer Research w Londynie.

Do Michael Jones przyznał również, że dalsze badania mogą okazać się pomocne także dla kobiet walczących z nowotworem piersi. „Przyczyny tego powiązania są niejasne i istnieje potrzeba zbadania wpływu męskich hormonów płodności na ryzyko raka piersi u mężczyzn. Mamy nadzieję, że może to doprowadzić do wglądu w przyczyny raka piersi u mężczyzn, a być może nawet u kobiet”.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Rak piersi u mężczyzn

Rak piersi u mężczyzn to bardzo rzadki rodzaj nowotworu. Jak szacuje American Cancer Society - jeszcze w tym roku w Stanach Zjednoczonych zachoruje na raka piersi około 2710 mężczyzn, a około 530 z nich umrze z powodu tej choroby.

Z uwagi na tak niską zachorowalność, stosunkowo mało badań skupia się na męskich nowotworach piersi, a samo leczenie wygląda tak, jak w przypadku kobiet.

„Przyczyny raka piersi u mężczyzn są w dużej mierze nieznane, częściowo dlatego, że jest rzadki, a częściowo dlatego, że poprzednie badania były niewielkie” – powiedział Jones w oświadczeniu.

Badania nad męskim rakiem piersi 

Jones i współpracownicy postanowili zmienić obecne "trendy" i skupili się wyłącznie na badaniu męskich przypadków nowotworu w dużej grupie uczestników. Badacze przeprowadzili wywiady z 98 mężczyznami, u których niedawno zdiagnozowano raka piersi.

Naukowcy zadawali mężczyznom pytania, które pozwoliły im ocenić ich płodność - poruszono kwestię posiadania biologicznych dzieci oraz czy oni lub ich partnerzy kiedykolwiek mieli problemy z poczęciem i czy korzystali z profesjonalnej pomocy w kwestiach związanych z płodnością. 

Następnie porównali odpowiedzi z relacjami pochodzącymi od 1597 mężczyzn bez historii raka piersi. Analizy ujawniły, że mężczyźni z rakiem piersi częściej zgłaszali problemy z płodnością niż ci bez raka piersi. Naukowcy przekazali, że ryzyko inwazyjnego raka piersi – nowotworu zdolnego do rozprzestrzeniania się – było istotnie powiązane z niepłodnością u mężczyzn.

Znacznie więcej mężczyzn z rakiem piersi nie miało dzieci w porównaniu z grupą kontrolną – choć nie można tego traktować jako miary niepłodności, ponieważ ludzie decydują się na nieposiadanie dzieci z wielu powodów.

Badanie miało swoje ograniczenia, bowiem opierało się na subiektywnej relacji mężczyzn dotyczącej ich płodności. Przyszłe badania powinny być oparte na rzetelnej dokumentacji medycznej. Naukowcy mają nadzieję, że dalsze obserwacje zapewnią lepsze zrozumienie przyczyn męskiego raka piersi.

„Odkrycie związku między niepłodnością a męskim rakiem piersi jest krokiem w kierunku zrozumienia męskiego raka piersi i tego, jak możemy znaleźć więcej sposobów diagnozowania i leczenia mężczyzn – i prawdopodobnie kobiet” – przekazał dr Simon Vincent.