Puchną ci nogi? To może być jeden z objawów groźnego nowotworu

2022-07-05 12:58

Opuchniętych nóg nigdy nie należy lekceważyć. Nie tylko dlatego, że mogą świadczyć o problemach z nerkami lub z układem krążenia. Może to być również jeden z objawów jednego z nowotworów kobiecych, który pojawia się w późnym stopniu zaawansowania – gdy choroba już się rozprzestrzeni.

Puchną ci nogi? To może być jeden z objawów groźnego nowotworu
Autor: Getty Images

Rak szyjki macicy to chyba ostatni nowotwór, z którym mogłyby kojarzyć się opuchnięte nogi. Jak się jednak okazuje, objaw ten może pojawić się w konkretnych przypadkach, o czym przypominają eksperci z The Royal Women's Hospital w Australii.

Wczesne i późne objawy raka szyjki macicy

Jak każdy nowotwór, tak i rak szyjki macicy daje konkretne objawy. Nie zawsze są one jednak identyczne, zdarza się również, że we wczesnym stadium objawy nie pojawiają się w ogóle – właśnie dlatego regularnie trzeba robić cytologię, która pozwala wykryć ten nowotwór w stadium bezobjawowym. Objawami, które mogą świadczyć o raku macicy, i które powinny skłonić do wizyty u ginekologa lub onkologa, są:

  • krwawienie między miesiączkami
  • krwawienie miesiączkowe, które trwa dłużej niż zwykle i jest bardziej obfite
  • krwawienie po stosunku, badaniu ginekologicznym, prysznicu
  • ból w trakcie stosunku
  • krwawienie u kobiet po menopauzie
  • ból w podbrzuszu
  • obfite upławy o dziwnym wyglądzie lub nietypowym zapachu.

Do powyższych objawów lekarze z The Royal Women's Hospital w Australii dokładają kolejne – to

  • ból lub obrzęk nóg
  • ból odczuwalny w dolnej części pleców
  • nadmierne zmęczenie.

Takie objawy mogą pojawić się, gdy rak szyjki macicy jest już w zaawansowanym stopniu i nowotwór zajął węzły chłonne znajdujące się w miednicy. Dochodzi wówczas do problemów z odprowadzaniem płynu limfatycznego, co prowadzi do obrzęku nóg, wywołanego gromadzącym się płynem. Z kolei gdy rozrastający się nowotwór nacieka sąsiadujące narządy - w tym tkanki miednicy, czy pęcherz moczowy - pojawia się ból. 

Nowotwór groźny, ale uleczalny – pod jednym warunkiem

Rak szyjki macicy jest jednym z najgroźniejszych nowotworów kobiecych. W Polsce, jak wynika z danych resortu zdrowia, jest to szósty do co częstości występowania nowotwór, na który chorują kobiety – rocznie wykrywany jest u ok. 3 tys. Polek, a z jego powodu umiera ok. 1700 kobiet. Statystyki pokazują, że przypadki raka szyjki macicy stanowią ponad 10 proc. nowotworów u kobiet. Za jego główną przyczynę uznawana jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego.

Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest uleczalny. Problemem jest jednak fakt, że wiele Polek nie robi cytologii, która pozwala na wykrycie tego nowotworu w początkowym stadium – dlatego często diagnozowany jest wówczas, kiedy choroba jest bardzo zaawansowana, co znacząco pogarsza rokowania.