Przyjmujesz te suplementy? Uważaj - mogą zakłócać pracę wątroby i wywoływać żółtaczkę

2022-08-08 7:58

Suplementy przyjmujemy po to, by poprawić swój stan zdrowia. Niektóre z nich mogą jednak pogorszyć jego stan. Tak może być w przypadku suplementów aloesu, które - jeśli są zażywane w niewłaściwy sposób - mogą doprowadzić do problemów z wątrobą, w tym do jej niewydolności, a także wywołać żółtaczkę.

Przyjmujesz te suplementy? Uważaj - mogą zakłócać pracę wątroby i wywoływać żółtaczkę
Autor: Getty Images

Aloes (aloe vera) to roślina z rodziny Asphodelaceae (Liliaceae). Jej charakterystyczne liście - mięsiste, grube, z ząbkowanymi krawędziami - to bogactwo cennych substancji - w miąższu i soku tej rośliny odkryto aż 75 potencjalnie aktywnych składników, takich jak witaminy, minerały, cukry, enzymy, aminokwasy, saponiny, lignina, sterydy roślinne, hormony czy kwas salicylowy.

Aloes ma wiele cennych właściwości leczniczych

Zawartość powyższych składników sprawia, że aloes uznawany jest za roślinę o cennych właściwościach leczniczych, i to już od tysięcy lat - uprawiany był m.in. przez starożytnych Egipcjan i Greków, którzy używali go do leczenia i pielęgnacji.

Słynie z właściwości żółciopędnych i przeczyszczających, ale wykorzystywany jest również do łagodzenia objawów nieżytu zatok i nosa, łagodzenia objawów chorób skórnych takich jak egzema, łuszczyca, alergia czy zmiany trądzikowe, a także do leczenia zmian po ukąszeniu owadów i innych uszkodzeń skóry, w tym oparzeń i odmrożeń oraz zakażeń grzybiczych (działa ściągająco, przeciwświądowo i przyspiesza regenerację, odbudowując uszkodzone tkanki). 

Aloes to również wsparcie dla układu pokarmowego - pomaga uporać się z zaparciami, korzystnie wpływa na metabolizm i perystaltykę jelit - oraz dla układu odpornościowego.

Nadmiar aloesu może poważnie zaszkodzić

W celach leczniczych najczęściej wykorzystywany jest sok z aloesu, ale suplementy z tej rośliny dostępne są także w formie kapsułek. Jak wynika z badań, w odpowiednich ilościach aloes może dostarczać ważnych składników odżywczych. Jednak jeśli stosowany jest w niewłaściwej dawce - przyjmujemy go za dużo lub zbyt często - może zakłócić pracę wątroby i doprowadzić do jej uszkodzenia, co objawia się m.in. żółtaczką.

Autorami badania na ten temat są naukowcy z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Pokarmowego i Nerek (będącego częścią Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych). Jak napisali w swojej pracy, uszkodzenie wątroby, przypisywane doustnym preparatom z aloesu po raz pierwszy zgłoszono w 2005 r.

Obecnie wiadomo o co najmniej kilkunastu innych przypadkach klinicznie jawnego uszkodzenia wątroby, związanego z przyjmowaniem suplementów aloesu. Badacze ostrzegają, że uszkodzenie wątroby zwykle ma miejsce między 3 a 24 tygodniem doustnego zażywania dużych dawek suplementów aloesu, podawanego zwykle w celu leczenia zaparć lub niestrawności, utraty wagi, poprawy samopoczucia lub opóźnienia procesów starzenia się.

Typowy przebieg kliniczny przypomina ostre wirusowe zapalenie wątroby, potocznie nazywane żółtaczką - pojawia się złe samopoczucie, zmęczenie, problemy z koncentracją, objawy grypopodobne oraz charakterystyczne zażółcenie skóry i białek oczu. Jak piszą naukowcy, w biopsji wątroby wykazywane są zmiany typowe dla zapalenia wątroby, z plamistymi uszkodzeniami komórek oraz zapaleniem zrazików.

Jak twierdzą badacze, takie objawy mogą pojawić się przede wszystkim u osób, które stosują preparaty aloesowe wspierające trawienie lub utratę wagi, są one bowiem wytwarzane z części liści zawierających najwięcej substancji aktywnych, a jednocześnie przyjmowane bez jakiegokolwiek nadzoru lekarskiego, w dodatku przez dłuższy okres czasu.

Ale jest też dobra wiadomość: uszkodzenie wątroby wynikające z przedawkowania preparatów aloesu rzadko jest poważne i jak dotąd nie odnotowano przypadków zgonów z tego powodu, a objawy mijają po jakimś czasie od odstawienia suplementów.  W artykule napisano: "Chociaż niektóre zgłoszone przypadki były ciężkie lub długotrwałe, nie było przypadków prowadzących do zgonów, przeszczepu wątroby, przewlekłego zapalenia wątroby lub zespołu zanikania dróg żółciowych”.