Przełomowe odkrycie polskich naukowców. To szansa dla chorych z czerniakiem

2023-04-25 12:56

Proces leczenia zaawansowanego czerniaka skóry jest trudny i często może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Na nowy trop wpadli naukowcy z Poznania. Według nich utrzymanie w organizmie odpowiedniego stężenia witaminy D może mieć kluczowe znaczenie.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. To szansa dla chorych z czerniakiem
Autor: Getty Images Przełomowe odkrycie polskich naukowców. To szansa dla chorych z czerniakiem

To podstępny nowotwór skóry

Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotwór skóry występujących u ludzi. Może rozwinąć się pod wpływem różnych czynników ryzyka. Wśród nich wymienia się m.in. "fenotyp nordycki" (bardzo jasna karnacja skóry, jasne lub rude włosy, niebieskie oczy i piegi), skłonność do oparzeń słonecznych, podłoże genetyczne czy zespół znamion dysplastycznych.

Sygnałami, które wskazują na pojawienie się czerniaka, mogą być nowe zmiany skórne, a także wszelkie zmiany dotyczące już istniejących znamion (np. swędzenie, krwawienie, zmiana kształtu i zabarwienia czy zgrubienie). Jeśli nie zostanie wcześniej wykryty i leczony, może rozprzestrzenić się na różne części ciała.

Leczenie tego nowotworu w stadium zaawansowanym jest dość inwazyjne dla organizmu. Pojawił się jednak promyk nadziei za sprawą badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Odkryli, że kluczowe znaczenie może mieć utrzymanie w organizmie właściwego poziomu witaminy D przy immunologicznym leczeniu zaawansowanego czerniaka. Według nich oddziałuje ona na różne sposoby, m.in. wpływ stymulująco na układ immunologiczny.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do dermatologa?

Witamina D a leczenie czerniaka

Ta teza płynie z badań, które zostały przeprowadzone z udziałem 200 pacjentów, których poddano immunoterapii wykorzystującej tzw. inhibitory punktów kontrolnych. Przed terapią naukowcy zbadali ochotnikom poziom witaminy D, a później co 12 tygodni w trakcie jej trwania. 

Co wywnioskowali uczeni? 56 proc. osób, mających normalny poziom witaminy D, odpowiedziało pozytywnie na terapię. W tej grupie udało się wstrzymać postęp choroby na około 11 miesięcy. Natomiast wśród uczestników z niskim stężeniem tej witaminy jedynie 36 proc. odpowiedziało na leczenie, co pozwoliło u nich zmniejszyć tempo rozwoju czerniaka o niecałe 6 miesięcy.

Witamina D może pomóc w terapii czerniaka

Najnowsze doniesienia naukowe skomentował główny autor tej analizy dr Łukasz Galus, który na wstępie zaznaczył, że "witamina D sama w sobie nie jest lekiem przeciwnowotworowym". – Jej prawidłowe stężenie w osoczu jest potrzebne do właściwego działania systemu immunologicznego, w tym do odpowiedzi na leki przeciwnowotworowe, takie jak immunologiczne inhibitory punktów kontrolnych – wyjaśnił.

Według badacza "po odpowiednim potwierdzeniu tych wyników za pomocą randomizowanych badań ocena poziomu witaminy D i jej suplementacja powinny być brane pod uwagę przy leczeniu czerniaka".

Wyniki tej analizy ukazały się na łamach czasopisma "Cancer".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki