Przełom ws. czipów mózgu od Muska. "Steruje myszką za pomocą myśli"

2024-02-21 12:53

Elon Musk, założyciel Neuralink, ogłosił osiągnięcie znaczącego postępu w technologii interfejsu mózg-komputer. Pierwszy pacjent z wszczepionym przez firmę implantem mózgowym jest już w stanie kontrolować myszkę komputerową wyłącznie za pomocą myśli.

Przełom ws. czipów mózgu od Muska. Steruje myszką za pomocą myśli
Autor: X / @neuralink Przełom ws. czipów mózgu od Muska. "Steruje myszką za pomocą myśli"

To osiągnięcie otwiera nowy rozdział w interakcji człowieka z technologią, oferując nadzieję milionom osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Gadaj Zdrów: “Dorosłym ludziom zdarza się, że nie zdążą do toalety”. Jacek o chorobie Leśniowskiego-Crohna

Implant muzgowy Neuralink od Elona Muska

Implant Neuralink, umieszczony w mózgu pacjenta przez zaawansowanego robota chirurgicznego, pozwala na bezpośrednią komunikację mózgu z komputerem. Urządzenie łączy się z mózgiem za pomocą ultra-cienkich nici zawierających elektrody, które są delikatniejsze niż ludzkie włosy, minimalizując ryzyko uszkodzenia tkanki mózgowej. Dzięki temu, pacjenci mogą sterować urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefony czy komputery, bez fizycznego kontaktu.

Dnia 29 stycznia 2024 roku, za pomocą platformy X, Elon Musk poinformował swoich followersów o udanym wszczepieniu chipu mózgowego pierwszemu człowiekowi, wskazując, że wstępne testy potwierdziły zdolność do odbierania sygnałów neuronowych. W ostatni poniedziałek, jak donosi agencja Reuters, podczas eventu Spaces na X, Musk przekazał nowe informacje, mówiąc, że pacjent całkowicie odzyskał zdrowie bez jakichkolwiek negatywnych reakcji.

Co więcej, pacjent ten może teraz manipulować kursorem komputerowym za pomocą swoich myśli. Jak zaznaczył przedsiębiorca, obecnie dla Neuralink priorytetem jest umożliwienie pacjentowi realizacji jak największej liczby kliknięć myszą.

Elon Musk - wizja przyszłości

Projekt Neuralink budzi ogromne oczekiwania jako technologia, która ma potencjał znacząco poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zaburzeniami neurologicznymi czy uszkodzeniami kręgosłupa. Przed rozpoczęciem eksperymentów na ludziach, firma przeprowadziła testy na zwierzętach, w tym małpach i świnach, uzyskując obiecujące wyniki.

Wprowadzenie tej technologii rodzi jednak pytania dotyczące etyki i bezpieczeństwa długoterminowego stosowania implantów mózgowych. W miarę postępów Neuralink w badaniach klinicznych na ludziach, ważne będzie prowadzenie otwartej dyskusji na temat potencjalnych ryzyk, korzyści oraz regulacji prawnych związanych z interfejsem mózg-komputer.

Osiągnięcie Neuralink to nie tylko krok milowy w medycynie i technologii, ale także inspiracja do przemyśleń na temat przyszłości ludzkości i jej relacji z rozwijającymi się technologiami.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki