Przełom w diagnostyce chorób autoimmunologicznych? Wystarczy próbka krwi

2021-10-18 12:39

Czy już wkrótce osoby zagrożone rozwojem chorób autoimmunologicznych dowiedzą się o tym ze znacznym wyprzedzeniem, nim jeszcze choroba poczyni nieodwracalne zmiany w organizmie? Być może tak właśnie będzie – duńscy naukowcy przy pomocy nowej techniki badań po raz pierwszy na świecie zidentyfikowali bowiem we krwi cząsteczki, które mogą determinować rozwój takich chorób.

toczeń
Autor: Getty Images

Toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, alergia, twardzina układowa, czy choroba Hashimoto – to tylko niektóre z przykładów chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których organizm atakowany jest przez własny układ odpornościowy. Za ich rozwój odpowiedzialne jest zaburzenie w pracy tegoż układu – rozpoznaje on własne komórki jako ciała obce i usiłuje je zniszczyć.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do immunologa?

Mimo, że sposób, w jaki dochodzi do rozwoju takich chorób jest już poznany, ciągle nie wiadomo, u kogo się rozwiną. O krok bliżej w wyjaśnieniu tej zagadki są badacze z Uniwersytetu w Aarhus w Danii wraz z naukowcami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus, Uniwersytetu Kopenhaskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia w stanie Maryland w USA.

Badacze odkryli, że we krwi osób chorujących na jedną z chorób autoimmunologiczny - toczeń rumieniowaty układowy – krążą nieznane wcześniej cząsteczki białkowe, tak duże, że znajdują się tuż przy ściankach naczyń. Mogą się do nich przyklejać i doprowadzać do rozwoju stanu zapalnego.

Odkrycie tych cząsteczek stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowej techniki, umożliwiającej śledzenie określonych cząsteczek w próbce krwi, a następnie pomiar ich wielkości w nanometrach. Badacze nazwali ją NIP-Q (Nanoscale Immunoactive Protein Quantification).

Jak wyjaśnia jeden z autorów badania i współwłaściciel patentu, Kristian Juul-Madsen z Wydziału Biomedycyny Uniwersytetu w Aarhus: „Łączymy cząsteczki białka z małymi cząsteczkami metalu, które silnie fluoryzują po oświetleniu laserem. Możemy śledzić cały proces na ekranie, co doprowadziło nas do odkrycia, że pacjenci z toczniem mają znacznie wyższe stężenie bardzo dużych cząsteczek, niż osoby zdrowe. Ta technika umożliwia zidentyfikowanie zjawiska absolutnie kluczowego dla rozwoju choroby u pacjentów z toczniem. Wyobrażamy sobie, że istnieje krytyczny poziom tych cząsteczek, powyżej którego rozwija się ta choroba” – mówi.

Wczesne rozpoznanie chorób autoimmunologicznych ma olbrzymie znaczenie: im szybciej zaczną być leczone, tym łatwiej jest łagodzić ich objawy i zapobiec potencjalnemu uszkodzeniu narządów. Dlatego w kontekście klinicznym niezwykle przydatny byłby test, który pozwoli na podstawie próbki krwi dać odpowiedź, czy w organizmie pacjenta rozwija się toczeń. Jednak nie tylko: zespół badawczy ma nadzieję, że technika ta może być również wykorzystywana do wykrywania innych chorób autoimmunologicznych. Naukowcy oczekują, że jako narzędzie diagnostyczne nowa metoda zacznie być wykorzystywana w ciągu najbliższych kilku lat.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki