Profilaktyka chorób odkleszczowych w woj. mazowieckim i łódzkim
Rozpoczął się program profilaktyki chorób odkleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Od września mieszkańcy dwóch województw mogą bezpłatnie sprawdzić, czy może u nich wystąpić jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze.
Głównym celem projektu jest zmniejszenie zapadalności i poprawa wykrywalności boreliozy z Lyme oraz innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Bolerioza z Lyme to dolegliwość o charakterze choroby postępującej, w której można wyodrębnić poszczególne stadia.
Objawy schorzenia dotyczą wielu układów i mogą pojawiać się z różnym nasileniem, a nawet zakażenie może przybierać formę bezobjawową. Niestety, zwlekanie i brak odpowiedniej diagnozy może skutkować nieodwracalnymi zmianami najczęściej w obrębie układu stawowego i nerwowego.
W projekcie mogą wziąć udział pacjenci z terenu województwa mazowieckiego i łódzkiego, mający minimum 15 lat jeśli:
- są osobami w wieku aktywności zawodowej, w szczególności zamieszkujące regiony częstego występowania kleszczy i wykonujące zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi pasożytami,
- należą do personelu medycznego (lekarze i pielęgniarki z placówek Podstawowej Opieki zdrowotnej).
- Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu efektywne wdrożenie programu profilaktyki chorób odkleszczowych, wypracowanie współpracy pomiędzy wysokospecjalistycznym ośrodkiem a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitalami ogólnymi, w celu przeciwdziałania zjawisku fragmentacji opieki nad pacjentem, w zakresie koordynowanych ścieżek kierowania pacjentów do dalszej diagnostyki i leczenia oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej społeczeństwa o chorobach przenoszonych przez kleszcze – mówi profesor dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, zastępca dyrektora ds. Klinicznych NIGRiR, Kierownik Merytoryczny Programu.
Materiały prasowe
Porady eksperta