Prof. Polz-Dacewicz: te objawy u dziecka powinny skłonić do zrobienia mu testu na COVID-19

2021-12-20 7:31

Wariantem Omikron zakażają się nie tylko dorośli - szerzy się on zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. O objawach, które powinny skłonić rodziców do wykonania testu na COVID-19, mówi prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Prof. Polz-Dacewicz: te objawy u dziecka powinny skłonić do zrobienia mu testu na COVID-19
Autor: Getty Images

Profesor Małgorzata Polz-Dacewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła, że na COVID-19 chorują coraz młodsze dzieci.

Drugi w Polsce przypadek wariantu Omikron wykryto u trzyletniej dziewczynki z Warszawy, kolejny - u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która miała wykonany test z powodu objawów infekcji paragrypowej. 

Zdaniem ekspertki lepiej więc wykonać dziecku test - nawet prywatnie - i mieć pewność, że dziecko nie jest zakażone koronawirusem.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

"Objawy grypopodobne, przeziębieniowe powinny skłonić rodziców do zrobienia dziecku testu. Jednak wiem, że ludzie - z różnych powodów - nie chcą robić wymazów. Rodzice nie chcą testować dzieci, bo wynik dodatni będzie skutkował kwarantanną, więc przymusową izolacją. Niektórzy uważają też, że to przeziębienie i samo przejdzie" – powiedziała.

W ocenie profesor takie postępowanie jest niewłaściwe, ponieważ choroba rozwija się podstępnie, "niekiedy bardzo szybko, a wtedy czasem jest już za późno".

"To, co chciałabym podkreślić, to w przypadku, kiedy nie mamy żadnych objawów, testowanie się testem antygenowym nie ma sensu, bo wynik wyjdzie ujemny. Jeżeli są objawy, to można zrobić test antygenowy. Ale najlepszy będzie zawsze test PCR, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych" – dodała Małgorzata Polz-Dacewicz.