Prof. Marian Zembala prezesem EACTS

2018-07-20 10:30 Joanna Anczura - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Profesor Marian Zębala jest wybitnym polskim kardiochirurgiem. Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca, którego dokonał w klinice w Zabrzu Zbigniew Religa. Niedawno ten wybitny kardiolog został wybrany prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów.

Jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, prof. Marian Zembala został wybrany prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Serca i Torakochirurgów (EACTS). Prof. Zembala jest pierwszym Polakiem kierującym tą organizacją w jej ponad 30-letniej historii. – Przyjąłem tę decyzję jako wyraz uznania dla znaczących osiągnięć polskiego środowiska kardiochirurgów i torakochirurgów – skomentował wybór prof. Zembala.


Prof. Marian Zembala jest kardiochirurgiem i transplantologiem, uczniem prof. Zbigniewa Religi, któremu asystował podczas pierwszego udanego przeszczepu serca w 1985 r. W 1997 r. jako pierwszy w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, w 2001 r. również jako pierwszy w Polsce z sukcesem przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.

Od 1993 r. kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jedną z czołowych placówek o tym profilu w kraju. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, pełnił funkcję konsultanta krajowego z zakresu kardiochirurgii, a także przez kilka miesięcy w 2015 r. był ministrem zdrowia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE