Problemy z sercem mogą pojawić się nawet półtora roku później. Na liście zawał i zakrzepica

2023-01-26 11:25

Zła wiadomość dla osób, które chorowały na Covid-19. Przejście tej infekcji wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu w ciągu kolejnych 18 miesięcy, a także z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań kardiologicznych - takich jak zawał serca, zakrzepica czy niewydolność serca.

Problemy z sercem mogą pojawić się nawet półtora roku później. Na liście zawał i zakrzepica
Autor: Getty Images Problemy z sercem mogą pojawić się nawet półtora roku później. Na liście zawał i zakrzepica

O tym, że Covid-19 osłabia serce, wiedziano już od pewnego czasu. Związek między infekcją a krótko- i długoterminowym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz śmiertelności z ich powodu zbadali naukowcy z University of Hong Kong w Chinach, którzy przeanalizowali dane zebrane z Wielkiej Brytanii.

Analizowali występowanie powikłań kardiologicznych oraz zgonów osób, które przeszły infekcję między 16 marca 2020 r. a 30 listopada 2020 r, a więc w okresie, kiedy nie było jeszcze powszechnych szczepień przeciw Covid-19. Wyniki badania opublikowano w piśmie "Cardiovascular Research”, wydawanym przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC).

Ryzyko zgonu aż 81 razy wyższe

Badacze przeanalizowali w sumie dane ponad 140 tys. pacjentów, których podzielono na trzy grupy. W pierwszej znalazło się 7,5 tys. osób, które między 16 marca a 30 listopada 2020 r chorowały na Covid-19. W drugiej osoby, które w okresie 16 marca 2020 - 31 sierpnia 2021 nie zachorowały na Covid-19.

W trzeciej natomiast znalazły się osoby, których dane dotyczące chorób kardiologicznych zbierano w 2018 r. Grupa druga i trzecia liczyły po ok. 70 tys. osób, dobranych do pacjentów z pierwszej grupy pod względem wieku, płci oraz czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie, cukrzyca, BMI itp.

Średnia wieku wynosiła 66 lat.

Analiza wykazała, że w pierwszych trzech tygodniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, czyli w ostrej fazie choroby, ryzyko zgonu było wyższe o 81 razy w porównaniu z osobami niezakażonymi koronawirusem i utrzymywało na pięciokrotnie wyższym poziomie przez co najmniej 18 miesięcy.

W tym samym okresie ryzyko poważnego powikłania kardiologicznego było niemal 4-krotnie wyższe i 40 proc. wyższe było ryzyko, że takie powikłanie rozwinie się później.

W każdym przypadku wyższe ryzyko dotyczyło głównie osób, które ciężko przechodziły zakażenie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Na liście poważne powikłania sercowe

Wśród możliwych powikłań kardiologicznych Covid-19 naukowcy wymieniają:

Istniało również ryzyko udaru mózgu i migotania przedsionków, jednak było ono krótkoterminowe i wracało do normy.

Wyniki badania skomentował jeden z jego autorów, prof. Ian Chi Kei Wong. - Osoby, które chorowały na Covid-19, miały wyższe ryzyko licznych schorzeń kardiologicznych w porównaniu z osobami, które nie przechodziły tej infekcji. To mogło mieć wpływ na wyższe ryzyko zgonu - ocenił.

Jego zdaniem stan zdrowia takich osób powinien być monitorowany przynajmniej w ciągu kolejnego roku od przebycia ostrego zakażenia Covid-19, co pozwoliłoby szybciej wykrywać powikłania kardiologiczne, składające się na tzw. długi Covid.

Zaznaczył jednocześnie, że badania dotyczyły okresu sprzed powszechnych szczepień, dlatego konieczne są kolejne, tym razem dotyczące późniejszego okresu - pomogą one ocenić, czy szczepienie przeciw Covid-19 pomaga zmniejszać ryzyko powikłań kardiologicznych i zgonu u osób, które przeszły infekcję.