Prezenter telewizyjny dowiedział się o chorobie od fana programu. Diagnoza była trafna
Jeremy Paxman, brytyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny, dowiedział się o swojej chorobie w dość nietypowy sposób. Usłyszał o niej od lekarza, który oglądał w telewizji teleturniej "University Challenge", którego prowadzącym jest Paxman. Jak to możliwe?
Jeremy Paxman ma chorobę Parkinsona. O diagnozie dowiedział się od widza
Show "University Challenge", który przyczynił się do postawienia diagnozy prezenterowi, jest emitowany od 1962 r., a od 1994 r. to właśnie Paxman jest jego drugim prowadzącym. Widzowie mieli więc szmat czasu na to, by doskonale poznać gospodarza programu. W miniony wtorek telewizja ITV nadała program "Paxman: Putting Up With Parkinson’s", w którym dziennikarz rozmawiał o swojej chorobie z Sharon Osbourne, której mąż - słynny Ozzy Osbourne - także cierpi na chorobę Parkinsona.
Jak rozpoznano chorobę Parkinsona u Paxmana?
Jeremy Paxman ma 72 lata. Nie jest jest jedynym brytyjskim prezenterem telewizyjnym, który wyznał, że zmaga się z chorobą Parkinsona. Kilka dni wcześniej podobną informację podał do wiadomości publicznej 65-letni Mark Mardell z BBC. W przypadku Paxmana intrygująca jest jednak sama historia diagnozy.
Lekarz oglądający show zauważył, że prezenter jest coraz mniej energiczny, a jego twarz stopniowo przypomina tzw. maskę Parkinsona. Początkowo dziennikarz mógł nie ufać diagnozie telewidza, jednak niedługo po tym poczuł się źle podczas spaceru z psem i trafił do szpitala. Wtedy lekarze potwierdzili wstępną diagnozę lekarza-widza.
Maska Parkinsona - jak się objawia?
O tzw. masce Parkinsona mówi się wówczas, gdy na skutek choroby Parkinsona twarz tracąc zdolność do wyrażania mimiki, zaczyna przypominać maskę.
Wczesne objawy Parkinsona można przeoczyć
Choroba Parkinsona ma to do siebie, że jej wczesne objawy są dość dyskretne i mogą poprzedzać je bóle znane jako rwa kulszowa lub rwa ramienna oraz zaburzenia węchu. Do wczesnych objawów parkinsona zalicza się obniżenie sprawności umysłowej i fizycznej, której może towarzyszyć sztywność kończyn. Choroba Parkinsona na wczesnym etapie rozwoju może także objawiać się m.in. spowolnieniem ruchów i mowy, drżeniem dłoni w spoczynku, zaburzeniami równowagi i połykania oraz depresją.