Poznaliśmy cel WOŚP 2023. Pierwszy raz w historii sprzęt posłuży każdemu

2022-10-14 9:42

Przed nami kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak podkreślił, że po raz pierwszy w historii zakupiony sprzęt posłuży każdej osobie. Za zebrane pieniądze organizacja ma zamiar zakupić nowoczesny sprzęt do szybkiej identyfikacji bakterii, które mogą doprowadzić do sepsy.

Jerzy Owsiak podczas ostatniego finału WOŚP
Autor: Marcin Wziontek / SUPER EXPRSS Jerzy Owsiak podczas ostatniego finału WOŚP

Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poinformował, że celem zbiórki w 2023 r. będzie walka z sepsą. Organizacja ma w planach zakup najnowocześniejszego na świecie sprzętu, który trafi do kilkudziesięciu laboratoriów w całej Polsce. Hasło 31. edycji zbiórki brzmi: "Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Jak podkreślił Jerzy Owsiak, po raz pierwszy z pomocy WOŚP skorzysta każdy.

Na sepsę narażony jest każdy

Sepsa nie jest chorobą, tylko skrajną reakcją organizmu walczącego z infekcją. Jest stanem niebezpiecznym, ponieważ stanowi dla chorego sytuację zagrażającą życiu. Najczęściej infekcje, które prowadzą do sepsy, rozpoczynają się w drogach moczowych, płucach, przewodzie pokarmowym i na skórze.

Niestety, bez odpowiedniego leczenia sepsa szybko może doprowadzić do uszkodzenia tkanek i niewydolności narządów, a w konsekwencji do śmierci. Za większość przypadków sepsy odpowiadają infekcje bakteryjne. Ale sepsa może być również wynikiem innych infekcji, w tym także infekcji grzybiczych i infekcji wirusowych takich jak grypa lub COVID-19.

Sepsa może rozwinąć się u każdego, ale najbardziej narażone są osoby starsze, pacjenci zmagający się z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, nowotwory, choroby płuc, osoby z osłabionym układem odpornościowym, pacjenci po hospitalizacji lub po ciężkiej chorobie, dzieci poniżej 1. roku życia i osoby, które przeszły sepsę.

Sepsa u dzieci

Objawy i oznaki sepsy

By potwierdzić sepsę, konieczna jest ocena medyczna. Sepsa jest nagłym przypadkiem medycznym i wymaga szybkiego działania. Leczenie sepsy odbywa się zwykle na oddziale intensywnej terapii.

U osoby zmagającej się z sepsą mogą wystąpić objawy takie jak wysokie tętno, szybki puls, gorączka, dreszcze, poczucie zimna. Chory może mieć duszności i być zmieszany lub zdezorientowany.

Sepsa może rozwinąć wstrząs septyczny. To dramatyczny spadek ciśnienia krwi, który może prowadzić do poważnych problemów w funkcjonowaniu narządów i śmierci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki