Potwierdzono pierwsze zachorowania od 30 lat. Wróciła groźna choroba zakaźna

2023-03-21 10:23

To już pewne. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła pierwsze od 30 lat zakażenia wirusem polio. Choć mali pacjenci znajdują się poza granicami Europy, Organizacja podkreśla, że w niebezpieczeństwie znajduje się każde dziecko na świecie. Czy groźny wirus powróci?

 Potwierdzono pierwsze zachorowania od 30 lat. Wróciła groźna choroba zakaźna
Autor: Getty Images Wykryto przypadki zakażenia wirusem polio.

Polio to zakaźna choroba wirusowa wywołana poliowirusami, która atakuje układ nerwowy. Konsekwencje choroby mogą być naprawdę poważne. Może nawet doprowadzić do paraliżu oraz trwałego kalectwa. Śmiertelność wirusa nie jest jednak aż tak wysoka, bo wynosi do 10 proc. Polio nazywane jest również nagminnym porażeniem dziecięcym lub chorobą Heinego-Medina. Dotyczy głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Wirusem można zarazić się drogą oralną oraz fekalną. Najczęściej przez skażoną żywność lub wodę.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

To pierwszy przypadek od 30 lat

Jak podaje WHO, od 1988 roku dzięki wdrożeniu Globalnej Inicjatywy na rzecz Eliminacji Polio, zakażenia wirusem spadły o ok. 99 proc. Endemiczny dziki poliowirus typu 1 jest obecnie aktywny jedynie w Pakistanie i Afganistanie.

Niestety, wirus polio zaatakował po 30 latach. Medycy z Burundi (państwa leżącego na wschodzie Afryki) poinformowali o trzech przypadkach zakażenia wirusem polio. Dotyczą one czteroletniego chłopca, który nie był szczepiony, oraz jego dwóch kolegów.

Zakażenia potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia, jednocześnie informując, że "Badania ścieków potwierdziły obecność krążącego poliowirusa typu 2". Organizacja wyjaśnia, że zakażenia tym wirusem mogą się pojawić w przypadku, gdy osłabiony szczep wirusa zawarty w doustnej szczepionce zacznie krążyć wśród niezaszczepionej populacji. Niestety, stanowi to zagrożenie nie tylko dla rejonu, w którym atakuje wirus, lecz także dla całego świata.

Czy polio pojawi się w Polsce?

Ostatni potwierdzony przypadek polio w naszym kraju miał miejsce w 1984 roku. Od tej pory polio uznane jest jako choroba wyeliminowana. W jej eliminacji pomogły szczepionki.

Eksperci podkreślają, że, choć przypadek zakażenia wirusem polio miał miejsce na innym kontynencie, jesteśmy narażeni na nawrót wirusa.

"Dzieci we wszystkich krajach są narażone na ryzyko zachorowania na polio" - podkreśla WHO.