Polska strategia walki z pandemią: wkrótce kolejne obostrzenia. Co zapowiedział premier?

2020-10-21 14:24

Ustawowe uregulowanie kwestii noszenia maseczek, zdalne lub hybrydowe nauczanie w starszych klasach szkół podstawowych, zwiększanie liczby łóżek w szpitalach, aplikacja "Stop Covid" - to niektóre z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego przedstawione w środę w Sejmie.

koronawirus
Autor: Getty Images

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając informację o przygotowaniu Polski do walki z nasilającą się epidemią wśród najważniejszych zasad walki z koronawirusem wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń. 

Szef rządu wymieniał cztery główne linie obrony przed pandemią. Jak mówił, pierwsza linia to są rygory i obostrzenia, obowiązkowe maseczki, dystans społeczny, określone warunki sanitarne i aplikacja Stop COVID-19.

Jak powiedział: - Nasza strategia i zasada to przede wszystkim tak budować życie społeczne i gospodarcze, żeby móc uczyć się, pracować, żyć, nie zamykać gospodarki i jednocześnie przecinać ten pas transmisyjny COVID-19.

Druga to system ochrony zdrowia i kwarantanna, trzecia to tworzenie dodatkowych łóżek szpitalnych, a czwarta to szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim.

Poinformował, że "z wysoką dozą prawdopodobieństwa" we środę zostanie podjęta decyzja o przejściu wyższych klas szkół podstawowych na "nauczanie zdalne lub nauczanie hybrydowe". 

Ważnym elementem działania ma być wsparcie seniorów. "Jutro lub po jutrze, w najbliższych dniach przedstawię w jaki sposób korpus wsparcia seniorów będzie działał" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że między sierpniem a połową października 3,5 krotnie została zwiększona liczba łóżek z respiratorem i zapewnił, że każdy szpital potrzebujący respiratorów dostanie je. Podkreślił, że wolnych, podłączonych respiratorów jest obecnie ok. 600-700, a wolnych do podłączenia blisko 3 tysiące.

Jak dodał, dla chorych na COVID-19 jest obecnie wolnych blisko 16-17 tys. łóżek, a w planach jest zwiększenie tej bazy o co najmniej kolejnych 15 tys. Podkreślał, że obecnie jest zajętych około 60 proc. łóżek.

Poinformował także, że obecnie możliwe jest przeprowadzanie 80 tys. testów na obecność koronawirusa dziennie.

Zapewnił, że w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się obecnie kilkanaście milionów maseczek FFP2 i FFP3, pół miliarda rękawiczek, a także kombinezony, fartuchy ochronne, przyłbice, 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych.

W trakcie swojego wystąpienia Mateusz Morawiecki krytykował wszystkich, którzy negują pandemię koronawirusa. Jak oświadczył: - Są tacy "fałszywi apostołowie antymaseczkowi", którzy wzywają wszystkich do tego, by nie nosić maseczek. Ja powiem tak: widzę ich tutaj, jak czasem nie noszą maseczek, ale potem w tłumie jak są, to zakładają szybko maseczki. O siebie się boją, a o innych nie troszczą się w takim samym stopniu. Mamy więc do czynienia z pewnego rodzaju obłudą. 

Jednocześnie przestrzegał przed kolejną falą koronawirusa i zapowiedział "dłuższą walkę" z pandemią.

- Do czasu, aż ta szczepionka nie zostanie wynaleziona, aż odpowiednie lekarstwo nie zostanie wynalezione proponuję, żebyśmy tą jedną naszą dzisiejszą, najważniejszą szczepionkę wszyscy zastosowali - tą szczepionką jest solidarność. - mówił Mateusz Morawiecki.

DARIUSZ GNATOWSKI ZMARŁ NA KORONAWIRUSA
Sonda
Powiedz nam: