Koronawirus a Wszystkich Świętych: zasady bezpieczeństwa na cmentarzu

2020-10-21 8:16

Eksperci ostrzegają, że na cmentarzu można zarazić się koronawirusem – do zakażenia może dojść wtedy, kiedy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto więc wiedzieć, co robić, a czego nie, by wizyta na cmentarzu była bezpieczna.

Wszystkich świętych
Autor: Getty Images

W dzień Wszystkich Świętych cmentarze raczej będą otwarte – co prawda w chwili pisania tego tekstu decyzja jeszcze nie zapadła, ale na to wskazują zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, który w wywiadzie dla Radia ZET powiedział, że planów zamykania cmentarzy na 1 listopada póki co nie ma.

Michał Dworczyk zaapelował jednocześnie, by odwiedziny na grobach bliskich rozłożyć na kilka dni po to, by na cmentarzach nie było tłumów, i by w trakcie odwiedzin przestrzegać wszelkich środków ostrożności.

O czym trzeba pamiętać, by – w przypadku lawinowo rosnącej ilości osób chorych na COVID-19 - wizyta na cmentarzu nie stała się źródłem zakażenia?

Za kwiaty i znicze płać kartą. A najlepiej kup je jeszcze zanim pojedziesz na cmentarz – unikniesz wtedy tłoczenia się przy stoisku ustawionym pod cmentarzem. Co istotne, w takich punktach rzadko kiedy można płacić kartą, a na monetach i banknotach – o czym przypominają eksperci – koronawirus może przetrwać nawet kilkanaście dni.

Załóż maseczkę. Noszenie maseczek na cmentarzu jest obowiązkowe zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej, o czym przypominają choćby ogłoszenia rozwieszone na bramach wielu cmentarzy. Zgodnie z najnowszymi regulacjami zasłonięte muszą być zarówno usta, jak i nos – warto o tym pamiętać, bo za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi mandat.

Nie wchodź na cmentarz, jeśli jest tłok - zachowuj dystans. Dlaczego to ma sens? Jak wykazały badania naukowe, których wyniki opublikowano w prestiżowym piśmie The Lancet, zachowanie co najmniej metra odległości od zakażonej koronawirusem osoby może zmniejszyć ryzyko infekcji z 13 do 3 proc, a według matematycznych modeli, każdy dodatkowy metr (aż do 3 metrów) zmniejsza zagrożenie o połowę.

Dlatego właśnie lepiej unikać tłumów – jeśli widzisz, że na cmentarzu jest tłoczno, lepiej przyjdź innego dnia, a jeśli przy grobie bliskich spotkasz się z dalszą rodziną, stójcie od siebie w pewnych odstępach.

Dezynfekuj dłonie. Koronawirus może utrzymywać się na skórze rąk przez dłuższy czas, a zanieczyszczonymi dłońmi łatwo przenieść go w okolice ust, oczu czy nosa. Dlatego unikaj witania się na cmentarzu przez podawanie rąk, zabierz też ze sobą żel do dezynfekcji rąk i użyj go po wyjściu.

Express Biedrzyckiej - Marek Balicki: Trzeba zamknąć cmentarze 1 listopada
Sonda
Czy 1-go listopada wybierasz się na cmentarz?