Polska nie kupi "leku na COVID". Ministerstwo podało powód

2023-03-28 11:38

Ten lek miał leczyć koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję w sprawie remdesiviru. Polska nie sfinansuje zakupu preparatu zatwierdzonego w leczeniu infekcji COVID-19. Znamy przyczynę.

Polska nie kupi leku na COVID. Ministerstwo podało powód
Autor: Getty Images Polska nie kupi "leku na COVID". Ministerstwo podało powód

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przeanalizowała badania dotyczące oceny skuteczności remdesiviru. To lek, który miał służyć zwalczaniu zakażenia koronawirusem. Na podstawie wyników Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję w sprawie jego finansowania. 

Polska nie kupi leku na COVID

Analizę skuteczności remdesiviru zlecił minister Adam Niedzielski. Właśnie ogłoszono jego decyzję: lek na COVID-19 nie będzie finansowany ze środków publicznych.

- Uwzględniając dostępne analizy i opracowania, po rekomendacji AOTMiT uznającej terapię remdesivirem jako nieskuteczną lub bardzo mało skuteczną w przebiegu COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało nie finansować zakupu tego leku ze środków publicznych - przekazał PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV

Dziewięć na dziesięć badań zleconych przez ministra zdrowia uwzględniało pacjentów z umiarkowanym bądź ciężkim przebiegiem COVID-19. Wyniki nie wykazały, by leczenie remdesivirem wpłynęło na spadek śmiertelności wśród pacjentów.

Rzecznik resortu przekazał, że skuteczność leku na koronawirusa była tak naprawdę niewielka i podkreślił, że wśród badanych znajdowały się osoby niezaszczepione oraz nieuodpornione na kontakt z wirusem.

- Wszystkie analizowane przez AOTMiT i Cochrane Collaboration badania obejmowały chorych zakażonych koronawirusem w wersjach alfa i delta, które powodowały zdecydowanie cięższy przebieg COVID-19 niż obecnie dominujący wariant omikron z jego wszystkimi podwariantami - wyjaśnił.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy. Powstał na wiele lat przed wybuchem pandemii COVID-19, a jego przeznaczeniem było leczenie innej choroby. Remdesivir zarejestrowany jest obecnie do leczenia choroby COVID-19 u dorosłych i młodzieży. Wcześniejsze badania wykazały jedynie, że stosowanie remdesiviru w przebiegu koronawirusa wpłynęło na skrócenie czasu hospitalizacji pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby.