Polacy żyją coraz krócej. Widać różnicę między mieszkańcami miast i wsi

2023-01-05 10:30

O 2,3 roku skróciła się oczekiwana długość życia Polaków w porównaniu do 2019 roku, czyli do ostatniego roku przed pandemią COVID-19 – wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania". Eksperci wskazali też, w których regionach naszego kraju żyje się najkrócej.

Zamyślona kobieta na fotelu
Autor: Getty Images Polacy żyją coraz krócej. Widać różnicę między mieszkańcami miast i wsi

Światło dzienne ujrzał raport "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PI. Okazuje się, że kondycja zdrowotna naszego społeczeństwa pogorszyła się w czasie pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku.

Eksperci napisali w raporcie, iż "pandemia COVID-19 spowodowała w latach 2020-2021 niespotykane w okresie powojennym skrócenie długości życia ludności Polski".

Poradnik Zdrowie: problemy zdrowotne polskiego społeczeństwa

Jak długo żyją Polacy?

W 2021 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 71,75 roku i skrócił się o 2,3 roku, odnosząc się do danych statystycznych z 2019 roku, czyli ostatniego roku przed wybuchem pandemii. Wśród kobiet średnia długość życia wyniosła 79,68 lat i była krótsza o 2,1 roku.

Autorzy raportu wskazali, że miejsce zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla długości naszego życia. Zgodnie z przedstawionymi informacjami mężczyźni, którzy pochodzą z bardzo małych miejscowości, żyją średnio o około 2,6 roku krócej niż ci zamieszkujący największe miasta. Jeśli chodzi o kobiety, obliczono, iż ta różnica wynosi 1,9 roku.

W tych województwach żyje się najkrócej

Zdaniem ekspertów mieszkańcy miasteczek poniżej 5 tys. ludności są w najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej, co znacznie przekłada się na ich długość życia. Jak wynika z raportu, najdłużej żyją osoby, które zamieszkują miasta powyżej 500 tys. ludności.

W latach 2020-2021 wśród mieszkańców Sopotu średnia długość życia dla mężczyzn wyniosła 78,4 roku, a dla kobiet – 83,2 roku. Z kolei najkrócej żyły osoby, które zamieszkiwały powiat makowski w woj. mazowieckim oraz mieszkanki Chorzowa.

Nie zabrakło także szczegółowych informacji na temat poszczególnych województw. Jak przekazali autorzy raportu, w 2021 roku o 3,6 roku skróciła się średnia długość życia wśród mężczyzn mieszkających w woj. podlaskim, a najmniej w woj. małopolskim (2 lata). Jeśli chodzi o kobiety, to o 2,9 roku skróciła się długość życia mieszkanek woj. lubelskiego i podkarpackiego. Natomiast w przypadku pań z woj. małopolskiego długość życia zmniejszyła się o 1,7 roku.