Jedna cecha charakteru zapewni ci długowieczność. Eksperci wskazali która

2023-01-04 13:26

Wśród naukowców odkrycie przepisu na długowieczność jest pożądaną wiedzą. Jak dowiodły liczne badania, by dożyć sędziwego wieku, należy przykładać większą wagę do badań profilaktycznych, do tego, co się je i ile czasu poświęca się na aktywność fizyczną. Według najnowszej analizy najdłużej żyją ludzie, którzy mają jednak tę cechę charakteru.

Szczęśliwi seniorzy
Autor: Getty Images

Wielokrotnie badacze podkreślali, że to, jak długo i w jakiej kondycji chcemy żyć, w dużej mierze zależy od nas samych. Zdrowa dieta idąca z regularną aktywnością fizyczną jest kluczem do osiągnięcia sędziwego wieku. W tym wszystkim trzeba również pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Okazuje się, że to, jaki prowadzimy styl życia, ma ogromny wpływ na jakość i długość naszego życia.

Ta cecha charakteru przedłuża życie – tak twierdzą badacze

Zespół amerykańskich naukowców pod kierownictwem psycholog prof. Angeliny Sutin zwrócił uwagę na zupełnie inny aspekt związany z długowiecznością. Otóż chodzi o pakiet cech charakteru, jaki definiuje daną osobę. Badacze przez 14 lat obserwowali ok. tysiąca Amerykanów – na bieżąco śledzili ich zdrowie i styl życia.

Na podstawie uzyskanych informacji uczeni wywnioskowali, iż sumienne osoby, które skrupulatnie wywiązywały się ze swoich obowiązków, były o 35 proc. mniej narażone na przedwczesną śmierć w porównaniu z tymi, którzy nie mieli tej cechy charakteru. 

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Sumienność w życiu popłaca

Amerykańscy badacze uznali, że osoby o wysokiej sumienności mogą cieszyć się dłużej życiem, ponieważ łatwiej przychodzi im przestrzeganie zdrowych nawyków. Co więcej, chętniej uprawiają sport, przez co są bardziej aktywne fizyczne, a także bardziej dbają o zdrowie i częściej wykonują badania profilaktyczne.

Uczeni zaobserwowali, że u sumiennych osób nie występują wahania poziomu glukozy we krwi. Mieli też niski poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To dowodzi, iż potrafią radzić sobie ze stresem i rozwiązywać problemy. Występuje też u nich, jak podkreślają naukowcy, znacznie niższe ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Poza tym osoby te lubią wieść spokojne i bezpieczne życie, więc nie są skore do podejmowania ryzyka. Czerpią zadowolenie z codzienności. Są lepiej wykształcone i wykonują dobrze płatne zawody.

Według naukowców sumienność może być też przepisem na długie życie. Podobny wniosek wysunęli również naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley. Twierdzą, iż nie trzeba urodzić się z tą cechą charakteru. Można ją w sobie wypracować do pewnego stopnia, choć wymaga to jednak czasu i sporej dozy cierpliwości.