Pan Franciszek skończył 100 lat. Senior zdradza sekret długowieczności

2024-05-20 7:34

Dożyć 100 lat, nie lada sztuka. Jednak wciąż spotykamy seniorów, którym udało się osiągnąć tak sędziwy wiek. Okazuje się, że jubilaci mają swoje teorie na temat długowieczności. Pan Franciszek jest przykładem tego, jak pozytywne podejście jest ważne w codzienności. Poznajcie piękną historię, wyjątkowego człowieka.

Pan Franciszek skończył 100 lat. Senior zdradza sekret długowieczności
Autor: Fot. Getty Images

Długowieczność to nie tylko kwestia predyspozycji genetycznych. W obecnym świecie na nasze zdrowie i życie mocno wpływają różnorodne czynniki środowiskowe oraz codzienne nawyki. Pan Franciszek, który właśnie skończył 100 lat, zdradził jak tego dokonać.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

100-latek pełen energii. Prawnik z pasją nauczania

Pan Franciszek Stapiński 16 lutego skończył 100 lat. Urodził się we wsi Bałuczyn, obecnie jest to teren Ukrainy, a mianowicie obwód lwowski. Czasy młodości przypadły na okres II wojny światowej. To właśnie wtedy pan Franciszek został wywieziony na roboty do Niemiec. Niemniej kiedy sięga pamięcią wstecz, bardzo dobrze wspomina ten czas. Niemiecka rodzina otoczyła go opieką i do dziś utrzymuje z nią kontakt. 

Po wojnie rodzina za pomocą Czerwonego Krzyża odnalazła pana Franciszka i sprowadziła go do kraju, zamieszkał w województwie opolskim, skończył liceum o profilu handlowym, a później udał się na studia prawnicze do Wrocławia. Tam też został i mieszka od 70 lat.

Choć z wykształcenia jest prawnikiem, to pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, uczył plastyki i techniki oraz historii, a to za sprawą tego, iż ukończył Instytut Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Na swojej imprezie urodzinowej gościł uczniów, którzy nadal utrzymują z nim kontakt, lubią go i cenią. 

Jak dożyć 100 lat? Sekret długowieczności pana Franciszka

Pan Franciszek nigdy nie zwalniał tempa. Kiedy kończył pracę, nadal był aktywny. Lubił pływać, a nawet stać na rękach. Grywał na harmonijce, a rodzina zaznacza, że od zawsze był duszą towarzystwa. 

- Tata jest wdzięcznym słuchaczem, ma życzliwe usposobienie, a dzięki temu dużo przyjaciół. Zawsze widzi szklankę do połowy pełną. Ten sposób myślenia rekomenduję, myślę, że to może być przepis na długie życie w zdrowiu - zdradził syn w rozmowie z portalem “Wroclaw.pl”.

Senior zapytany o to, jaka jest recepta na długowieczność, żartuje, że każdego dnia robi 10 pompek. Jego żona jednak śmieje się z tych słów, mówiąc, że musi się świetnie ukrywać, bo jak dotąd nikt tego nie widział. To tylko potwierdza, że poczucie humoru jest nieodłącznym elementem życia 100-latka.

A zatem sekretem długowieczności może być po prostu pozytywne podejście do życia. Jednak biorąc pod uwagę kilka aspektów życiorysu seniora, należy zauważyć, że zachowywał aktywność umysłową i fizyczną przez długie lata. To z kolei zapobiega występowaniu demencji i wielu innych powiązanych z nią chorób. Co dla osiągnięcia 100 lat w pełni sił umysłowych i fizycznych nie jest bez znaczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki