Palisz w miejscu publicznym? Łatwiej zarazisz się koronawirusem

2020-07-24 13:21 Katarzyna Hubicz

Jak dowodzą eksperci, palenie papierosów w miejscach publicznych może sprzyjać zakażeniom koronawirusem SARS-CoV-2. Tak przynajmniej twierdzą władze hiszpańskiej organizacji ANEFP, zrzeszającej producentów leków oraz przedstawiciele Portugalskiego Towarzystwa Pulmonologii.

W komunikacie, skierowanym zarówno do mieszkańców Hiszpanii, jak i odwiedzających ten kraj turystów, władze organizacji ANEFP wzywają do noszenia maseczek ochronnych, przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz unikania palenia w miejscach publicznych.

Z opinią władz ANEFP zgadza się jeden z czołowych portugalskich wirusologów Antonio Morais, szef Portugalskiego Towarzystwa Pulmonologii (SPP). Ekspert ostrzega, że do zakażenia koronawirusem może dojść drogą kropelkową w trakcie wdychania przez palacza dymu papierosowego.

Zdaniem wirusologa zawiera on bowiem również krążące w powietrzu mikrokropelki śliny, w których obecny może być koronawirus (który zgodnie z najnowszymi doniesieniami przenosi się również w efekcie tzw. transmisji powietrznej) wydychany przez kogoś, kto przechodzi zakażenie bezobjawowo, a znajduje się w pobliżu.

Ekspert stwierdził, że dym może zakażać na odległość ponad dwóch metrów. Zarażać się w ten sposób mogą nie tylko palacze czynni, lecz również bierni - np. osoby, które towarzyszą komuś, kto pali papierosa.

Ryzyko zarażenia jest szczególnie wysokie tam, gdzie nie obowiązuje nakaz noszenia masek w miejscach publicznych - jest tak np. w Portugalii.

Źródło: PAP

Posłuchaj, czy e-papieros jest bezpieczny. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE