Odkryto nowy sposób na zaburzenia erekcji. Pomóc może popularny preparat na zmarszczki

2022-11-09 13:26

Belgijscy naukowcy znaleźli metodę, która na pewien czas może pomóc mężczyznom zapomnieć o problemach z erekcją. To zastrzyki z toksyny botulinowej, podawane bezpośrednio do ciał jamistych penisa. Metoda ta mogłaby w niektórych przypadkach pozwolić uniknąć operacji.

Odkryto nowy sposób na zaburzenia erekcji. Pomóc może popularny preparat na zmarszczki
Autor: Getty Images Odkryto nowy sposób na zaburzenia erekcji. Pomóc może popularny preparat na zmarszczki

Problemy z erekcją są w dzisiejszych czasach bardzo częste i wynikają między innymi z przewlekłego stresu, używek, zmęczenia, chorób przewlekłych i otyłości. Leczenie zależy od przyczyny - niekiedy konieczna jest psychoterapia, w innych wystarczą leki na niepełny lub słaby wzwód. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia seksualne

Zastrzyki z botoksu mogłyby pomóc leczyć problemy ze wzwodem

Wyniki najnowszego badania sugerują, że mężczyznom zmagającym się z zaburzeniami wzwodu mogłyby pomóc zastrzyki z toksyny botulinowej (botoksu). Toksyna botulinowa czyli jad kiełbasiany to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie Clostridium Botulinum. Spożycie preparatów skażonych tą toksyną może być śmiertelne, jednak ma ona szereg zastosowań medycznych - wykorzystywana jest m.in. w medycynie estetycznej do zabiegów wygładzania zmarszczek, a także w leczeniu nadpotliwości.

O tym, że  botoks mógłby być wykorzystywany również do leczenia problemów ze wzwodem, przekonani są belgijscy urolodzy. Dokonali oni przeglądu literatury i badań naukowych zgromadzonych w bazach danych w celu identyfikacji badań dotyczących wykorzystania toksyny botulinowej do leczenia zaburzeń erekcji. Ich metaanaliza uwzględniła łącznie siedem badań, w tym dwa przedkliniczne, w których udział wzięło ogółem 362 mężczyzn, którym w podstawę penisów wstrzyknięto botoks lub placebo. 

Skuteczność terapii mierzono za pomocą skali twardości erekcji, określanej w czteropunktowej skali. Autorzy mierzyli również przepływ krwi do penisa za pomocą ultradźwięków, badali również ochotników, określając stopień zaburzeń erekcji przed i po leczeniu botoksem.

Wyniki jednego z badań pokazały, że mniej więcej połowa mężczyzn przez sześć kolejnych miesięcy nie miała problemów z erekcją. Inne - że 40 proc. mężczyzn po zastrzyku z botoksu było w stanie uprawiać seks przez następne trzy miesiące.

Efekt leczenia jest jednak tymczasowy

Autorzy metaanalizy wyjaśniają, że botoks poprawia erekcję przez tymczasowe rozluźnienie mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych prącia, blokuje bowiem sygnały nerwowe, które zwężają te mięśnie - dzięki temu do penisa dociera więcej krwi.

Podkreślają jednak, że próba badawcza była stosunkowo niewielka, dlatego konieczne są dalsze badania, które potwierdzą zasadność wykorzystywania toksyny botulinowej w leczeniu problemów z erekcją - dopóki jednoznacznie nie wykażą skuteczności tej metody, botoksu nie należy stosować w przypadku zaburzeń erekcji.

W podsumowaniu badania dodali, że korzyści ze wstrzyknięć są wyraźnie widoczne w trakcie pierwszych trzech miesięcy i cofają się po kolejnych trzech.