"Od rana działo się ze mną coś dziwnego". Figurski wspomina pierwsze objawy udaru

2023-10-25 14:15

"Od samego rana działo się ze mną coś dziwnego – ruszając spod domu, nie zauważyłem auta wyjeżdżającego z parkingu, potem nie zwróciłem uwagi na przechodzącego przez ulicę człowieka. W pracy przez cały dzień byłem nieobecny i rozkojarzony" - wspomina w swojej najnowszej książce "Najsłodszy" Michał Figurski. To tego dnia mężczyzna przeżył udar. Postanowił opowiedzieć o pierwszych niepokojących objawach.

Michał Figurski
Autor: SE Michał Figurski opowiada o udarze

Na co choruje Michał Figurski?

Michał Figurski to dziennikarz i prezenter radiowo-telewizyjny. Od młodości zmaga się z cukrzycą, a jakiś czas temu doznał również udaru. Mężczyzna postanowił opowiedzieć na łamach swojej książki, co dokładnie wydarzyło się tego dnia i jak jego ciało reagowało na poważną niewydolność organizmu.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - przyczyny, objawy

Michał Figurski przeszedł udar

Jak wspomina mężczyzna, od samego rana czuł się "dziwnie". Mimo to pojechał do pracy, gdzie czuł się zmęczony i zziębnięty. "Bolała mnie głowa, mięśnie, stawy i czułem się, jakby dopadło mnie przeziębienie" - wspomina.

Gdy wrócił do domu, wziął lekarstwa na przeziębienie i położył się spać. Mimo to obudził się o 3 w nocy z uczuciem, że coś jest nie tak. Udało mu się zadzwonić do swojej lekarki, a chwilę później przyjechała karetka.

"Jeszcze w karetce ogarnął mnie dziwny spokój. Mimo że wiedziałem, co się stało, nagle przestałem odczuwać panikę, spokojnie leżałem, patrząc w sufit, i wsłuchiwałem się w przeraźliwy sygnał pędzącej karetki. Potem wpadłem w czarną dziurę" - opowiada Figurski.

Przez następne dni dziennikarz naprzemiennie łapał kontakt z rzeczywistością, a po chwili znów "wpadał w nicość". Z tego okresu zapamiętał atak paniki i scysję z pielęgniarką, która na niego nakrzyczała oraz jego rodzinę stojącą przy jego łóżku.

"W końcu przytomność powróciła. Najpierw ogarnęła mnie kompletna bezradność, bo poczułem, że lewa ręka i noga oraz połowa twarzy są zupełnie bezwładne. Miałem problemy z mówieniem i przełykaniem śliny. Potwornie bolała mnie głowa, a każdy ruch sprawiał ból i doprowadzał do omdlenia. Właśnie ten ból zapamiętałem z tamtego okresu najlepiej" - wspomina prezenter.

Następne dni przebiegały pod znakiem napadów paniki, potwornego lęku, gdy nie mógł poruszyć sparaliżowanymi kończynami i próbami zapanowania nad ciałem i myślami. Jak sam przyznaje, w tamtym okresie komunikował się ze światem za pomocą krzyku.

Jakie są objawy udaru mózgu?

U wielu chorych udar mózgu nie objawia się od razu. Najpierw występują drobne objawy ostrzegawcze, które trwają ok. 15-60 minut, a nawet 24 godziny.

Objawy udaru mózgu to:

  • niedowład, porażenie lub zaburzenia czucia połowicze (występujące tylko po jednej stronie ciała)
  • zaburzenia mowy (mowa niewyraźna, bełkotanie, utrata zdolności mówienia, trudności w zrozumieniu mowy)
  • zaburzenia widzenia – charakterystyczne jest niedowidzenie na jedno oko lub niedostrzeganie połowy pola widzenia (prawej lub lewej). Może pojawić się także podwójne widzenie
  • zawroty głowy i bóle głowy z uczuciem wirowania otoczenia, z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami
  • zaburzenia równowagi

Jak rozpoznać udar?

Udar można m.in. rozpoznać prosząc, by poszkodowany uśmiechnął się lub podniósł obie ręce jednocześnie w górę. Jeśli nie potrafi wykonać tych zadań, prawdopodobnie część ciała jest już porażona niedowładem. Pomocne możne być również poproszenie, by osoba powtórzyła proste zdanie, np. ładny mamy dziś dzień. Jeśli nie potrafi tego powtórzyć, bądź mówi niewyraźnie, to również niepokojący sygnał. Pierwsza pomoc w przypadku udaru skupia się w trzech punktach. 

1. wezwij pogotowie ratunkowe, nie podawaj poszkodowanemu ani picia, ani jedzenia

2. jeśli poszkodowany jest przytomny, ułóż go w wygodnej dla niego pozycji

3. jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki