Od października nowa usługa w POZ. Czekało na nią wiele osób

2022-10-11 8:26

Od października weszły w życie zmiany w przychodniach POZ. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może już skierować chorego na szerszy pakiet badań. Pojawiła się również nowa usługa: w uzasadnionej sytuacji lekarz może zalecić pacjentowi konsultację z dietetykiem w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do tej pory za takie wizyty pacjenci musieli płacić z własnej kieszeni.

Od października nowa usługa w POZ. Czekało na nią wiele osób
Autor: Getty Images

Program opieki koordynowanej zakłada m.in., że lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentowi - w sytuacji medycznie uzasadnionej - badania, które do tej pory zarezerwowane były wyłącznie dla lekarzy specjalistów.

Wizyta u dietetyka na koszt NFZ

W ramach opieki koordynowanej pacjenci, którzy będą tego potrzebować, będą mogli skorzystać z konsultacji dietetyka - na przykład przy rozpoznaniu cukrzycy. Do tej pory za każdą taką wizytę musieli płacić z własnej kieszeni (jedna porada to, w zależności od przychodni, koszt od 150 do nawet 300 zł).

W zdecydowanej większości przypadków lekarze rodzinni mogli jedynie kierować pacjentów do portalu NFZ z dietami lub do bezpłatnego  Centrum Dietetycznego Online działającego od 2018 r w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH), gdzie chorzy bez wychodzenia z domu mogli skorzystać z porad dietetyka po zalogowaniu i umówieniu się na wizytę.

Jednak dla wielu starszych osób opcja ta była niedostępna z przyczyn technicznych.  

Indywidualne leczenie dla przewlekle chorych

Nowością w POZ jest również możliwość konsultowania stanu zdrowia chorego przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Wszystkie te zmiany dają lekarzom rodzinnym więcej możliwości diagnostyki i leczenia chorób przewlekłych, na które najczęściej chorują Polacy - to przede wszystkim cukrzyca, astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, przewlekła choroba obturacyjna płuc oraz choroby kardiologiczne - nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, migotanie przedsionków, choroba niedokrwienna.

U pacjentów, u których zdiagnozowano którąś z tych chorób, lekarz rodzinny może kompleksowo ustalić indywidualny plan leczenia (Plan Opieki Medycznej). Warto jednak wiedzieć, że póki co nie każda przychodnia oferuje rozszerzony zakres świadczeń. Placówki mają przystępować do tego programu stopniowo.

Jak informuje NFZ, wprowadzenie opieki koordynowanej jest dobrowolne, a przychodnie, które są już do tego gotowe, mogą wystąpić do oddziału wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o nowe usługi.  

Poradnik Zdrowie: badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Te badania może od października zlecić lekarz POZ

Jeśli lekarz POZ uzna, że istnieje taka potrzeba, może skierować pacjenta na dodatkowe badania, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla specjalistów. Pełna lista badań dostępna jest w Zarządzeniu Prezesa NFZ Nr 124/2022/DSOZ.

Lekarz rodzinny może skierować chorego m.in. na badania:

  • EKG wysiłkowe (próba wysiłkowa EKG);
  • Holter EKG 24, 48 i 72 godz. (24-48-72-godzinna rejestracja EKG);
  • Holter RR (24-godzinna rejestracja ciśnienia tętniczego);
  • USG Doppler tętnic szyjnych;
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych;
  • ECHO serca przezklatkowe;
  • spirometria;
  • spirometria z próbą rozkurczową;
  • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych)
  • szereg badań biochemicznych i immunochemicznych - w tym albuminuria (stężenie albumin w moczu); UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu); antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej); antyTSHR (przeciwciała przeciw receptorom TSH).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki