Od dziś ważna zmiana w skierowaniach. Chodzi o wyjazdy do sanatorium

2023-03-17 13:06

Od 17 marca skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację w sanatorium wystawiane jest w formie elektronicznej. To duże ułatwienie dla pacjentów, którzy teraz będą mogli w każdej chwili sprawdzić, na jakim etapie jest e-skierowanie. Tradycyjne papierowe skierowania póki co jeszcze nie znikają - za kilka miesięcy będzie je można otrzymać jednak tylko w dwóch przypadkach.

Od dziś ważna zmiana w skierowaniach. Chodzi o wyjazdy do sanatorium
Autor: Getty Images Od dziś ważna zmiana w skierowaniach. Chodzi o wyjazdy do sanatorium

E-skierowania na badania, do specjalisty, do szpitala czy na zabieg nie są nowością - weszły w życie w styczniu 2021 roku. W listopadzie 2021 r skierowania w tej formie zaczęto wystawiać również na rehabilitację. Teraz nadeszła pora na e-skierowania do sanatoriów.

17 marca weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 2 marca 2023 r "zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową". I przynosi pacjentom sporo zmian - jak się wydaje, są to zmiany na lepsze.

E-skierowanie do sanatorium ma wiele zalet

Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej dostępne jest na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji moje IKP. A to oznacza, że nie da się go zgubić. Można też - o czym informuje Centrum e-Zdrowia - w każdej chwili sprawdzić historię e-skierowań, a rodzicom umożliwiono opcję śledzenia historii leczenia uzdrowiskowego dzieci.

Tym, co z pewnością docenią pacjenci jest fakt, że e-skierowania nie trzeba już przesyłać do NFZ pilnując, by dokonać tego w terminie 30 dni - system zrobi do automatycznie.

"Wprowadzenie e-skierowania do sanatorium umożliwia informowanie pacjenta online o kolejnych etapach przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszły kuracjusz znajdzie informację o tym, na jakim etapie jest jego e-skierowanie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce Skierowania. Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą." - informuje Piotr Olewiński, dyrektor Departamentu Komunikacji Centrum e-Zdrowia w komunikacie prasowym.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Jak działa e-skierowanie do sanatorium?

Jak informuje CeZ, wystawione pacjentowi e-skierowanie do sanatorium automatycznie przesyłane jest do odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam trafia do lekarza - specjalisty balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego).

Gdy ten je zatwierdzi, przekazuje do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia, a także o przewidywanym okresie oczekiwania na termin leczenia. Jeśli uzna, że e-skierowanie nie jest kompletne, wtedy poprosi o uzupełnienie informacji - może poprosić np. o przekazanie danych wymaganych przez NFZ, takich jak kopia karty leczenia szpitalnego.

W tych przypadkach nadal obowiązuje papierowe skierowanie

W rozporządzeniu ministerstwa zdrowia podkreślono, że skierowania do sanatorium albo na rehabilitację uzdrowiskową na dotychczasowych zasadach, czyli w formie papierowej, mogą być wystawiane do 30 czerwca 2023 roku.

W dwóch przypadkach jednak będą mogły być wystawiane przez lekarzy również po tym terminie. W uzasadnieniu napisano, że dotyczy to sytuacji, kiedy:

  • skierowanie wystawione przez lekarza będzie realizowane poza granicami kraju
  • lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc i do systemu e-Zdrowie.