Od dziś obowiązują nowe restrykcje! Co się zmienia?

2020-10-31 9:09

Od północy, czyli od soboty 31 października zaczęły obowiązywać nowe restrykcje. Co się zmienia? Czy nowe restrykcje mają wpływ na nasze życie?

Koronawirus
Autor: Getty Images

Zamknięcie cmentarzy

Rząd zdecydował, że nekropolie będą zamknięte od 31 października do 2 listopada. Tradycja nie jest ważniejsza od zdrowia i życia - tak argumentował decyzję premier Morawiecki. Dodał także, że seniorzy powinni pozostać w domach i uważać na siebie. Zalecił korzystanie z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia, który powstał po to, by pomóc samotnym seniorom. 

Premier apelował, aby na cmentarz pójść za dwa-trzy tygodnie.

Praca zdalna

Premier zaapelował do przedsiębiorców, aby w miarę możliwości wszyscy pracownicy pracowali zdalnie. - Chodzi o to, aby ograniczyć kontakty społeczne - argumentował premier.

Zmiany w odbywaniu kwarantanny

Od soboty kwarantanna ma charakter automatyczny. Oznacza to, że współdomownicy osoby, która uzyskała dodatni wynik testu na koronawirusa, nie będą musieli czekać na decyzję sanepidu w tej sprawie. Po prostu muszą poddać się kwarantannie.

Sanepid ma bardzo dużo pracy, więc teraz formalności mogą być załatwione później. Natomiast kwarantanna dla rodziny jest automatyczna.

Rząd stale przypomina o zasadzie DDMAW: