Od 1 września nie polecimy do 63 krajów! [Aktualna lista]

2020-08-25 15:48

Wiceminister zdrowia przestrzega przed lotami do popularnych turystycznie krajów, takich jak Hiszpania, Belgia czy Malta. Od 1 września lista zawieszonych połączeń lotniczych ma bowiem zostać rozszerzona i obejmować aż 63 kraje.

Zakaz lotów
Autor: Getty Images

Na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przestrzegł przed podróżami m.in. do Hiszpanii, Belgii oraz na Maltę. Rząd zamierza bowiem rozszerzyć dotychczasową listę państw objętych zakazem lotów o kolejne kraje.

- Turyści powinni liczyć się z tym, że możliwość powrotu do kraju może być ograniczona, a wyjazd zagraniczny może się skończyć dwutygodniową kwarantanną - poinformował Kraska.

Jak tłumaczy wiceminister, nowa lista miała obowiązywać od 26 sierpnia, ale rząd w ostatniej chwili wprowadził zmiany, by umożliwić powrót do kraju Polakom przed 1 września. Od 26 sierpnia do 1 września obowiązuje nadal poprzedni wykaz państw objętych zakazem lotów (znajdziesz go TUTAJ).

Oprócz Hiszpanii na listę zakazanych kierunków mają być też wpisane: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Monako, Belgia, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Gambia, Indie, Liban, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze USA i Wyspy Owcze.

Z kolei z listy mają zostać wykreślone: Chiny, Rosja, Gabon, Singapur, Serbia, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Wykaz państw objętych zakazem można znaleźć w "Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym". Dokument został przygotowany na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które na bieżąco monitoruje liczbę zachorowań na COVID-19 w poszczególnych krajach.

Zakaz ten nie będzie dotyczył lotów wojskowych oraz lotów na specjalne zlecenie, a także tych wykonywanych za zgodą premiera.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Źródło: PAP

Sonda
Czy planujesz wyjazd za granicę w najbliższe wakacje?