Ochroni narządy przed alkoholem i zlikwiduje kaca. Rewolucyjne odkrycie na horyzoncie

2023-04-17 10:40

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk zaskoczyli świat informacją, że pracują nad eksperymentalnym probiotykiem. Wynalazek nie tylko może zmniejszyć kaca po spożyciu alkoholu, ale również ochronić narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami.

Ochroni narządy przed alkoholem i zlikwiduje kaca. Rewolucyjne odkrycie na horyzoncie
Autor: Getty Images Ochroni narządy przed alkoholem i zlikwiduje kaca. Rewolucyjne odkrycie na horyzoncie

Spożycie alkoholu nie tylko oddziałuje na komórki ośrodkowego układu nerwowego, ale wywiera wpływ również na inne narządy organizmu. Napoje wysokoprocentowe mocno obciążają układ pokarmowy, głównie żołądek, jelita i wątrobę. Oprócz tego działają niekorzystnie na serce i podnoszą ciśnienie krwi. 

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje, że naukowcy opracowali nowy środek, który ma zmniejszyć wchłanianie alkoholu we krwi i w ten sposób zminimalizować skutki spożycia alkoholu. Odkrycie naukowców z Chińskiej Akademii Nauk jednak wyróżnia się na tle tych doniesień, ponieważ dotyczy probiotyku. 

Probiotyk zmniejsza wchłanianie alkoholu

Chińscy naukowcy opracowali probiotyk, który pomaga zwiększyć poziom ADH1B - ludzkiego enzymu, który szybciej rozkłada etanol, a który występuje głównie w populacjach zamieszkujących Azję Wschodnią i Polinezję. W tym celu wykorzystali bakterię Lactococcus lactis, której używa się m.in. do produkcji maślanki i sera.

Eksperymentalny probiotyk, który opracowali chińscy naukowcy, nie został jeszcze przetestowany na ludziach. Wyniki pierwszych testów przeprowadzonych na myszach, są jednak bardzo obiecujące. Myszy, którym podano różne dawki alkoholu, a następnie probiotyku, łatwiej trawiły alkohol i szybciej wracały do zdrowia niż te, które nie otrzymały nowego probiotyku.

Probiotyk chroni narządy wewnętrzne przed skutkami spożycia alkoholu

Obiecujące wyniki testów na myszach pozwoliły naukowcom sformułować tezę, że doustny probiotyk nie tylko przyspiesza metabolizowanie alkoholu w jelitach, ale również chroni narządy wewnętrzne przed skutkami spożycia alkoholu. Dotyczy to głównie jelit oraz wątroby.

Jeśli dalsze badania potwierdzą pierwsze wyniki testów, będzie to rewolucyjne odkrycie. Wiadomo, że alkohol podrażnia wyściółkę jelit i przyczynia się do powstania stanu zapalnego. To nie tylko może powodować dolegliwości bólowe, ale i różne objawy ze strony układu pokarmowego, m.in. niestrawność, pieczenie żołądka, bóle brzucha, wzdęcia. Nadmierne spożycie alkoholu może również przyczyniać się do problemów z wypróżnianiem.

Czytaj: Co się dzieje z ciałem, gdy odstawisz alkohol?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki