O uproszczeniach w kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19

2021-04-09 10:04

- Poszerzamy dostęp do szczepień. Uproszczamy kwalifikację na szczepienie - wyłącznie przez wypełnienie karty, to prosty kwestionariusz dla pacjenta – poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.

Od 15 marca startują szczepienia przeciw COVID-19 dla kolejnej grupy
Autor: Getty Images

Szef KPRM poinformował, że „dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie pana ministra zdrowia, dzięki któremu poszerzymy dostęp do szczepień i do kwalifikacji do szczepień”.

- Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek w całej Europie, mniej więcej 1 na tysiąc szczepionek jest utylizowana – przekazał minister. Jak zaznaczył Michał Dworczyk, „jakieś szczepionki od czasu do czasu mogą się zmarnować, np. jest jakieś uszkodzenia mechaniczne”.

Szef KRPM przypomniał, że od 12 kwietnia zostanie uruchomiona rejestracja osób urodzonych w 1962 roku. - Musimy być elastyczni, ale jeśli np. zacznie brakować terminów z powodu dużego zainteresowania, to możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać proces rejestracji, w drugą stronę również - możemy przyspieszać rejestracje – dodał. Według ministra „im szczepień wykonywanych będzie więcej, tym bardziej rząd musi być elastyczny”. - Na bieżąco będziemy informować o wszelkich zmianach – podkreślił.

- Mamy ponad 6,5 tys. punktów, które od stycznia realizują szczepienia, wszystkim osobom, dzięki którym jest to możliwe. Za ich stres trzeba podziękować – przekazał Michał Dworczyk. Cały czasy mamy ten sam problem – jest za mało szczepionek, system wykorzystuje poniżej 40 proc. możliwości – podkreślił Michał Dworczyk.

- Nie ma problemu, żeby dzisiaj zadzwonić i zapisać się jeszcze na termin kwietniowy. My to przerabiamy i sami tego doświadczamy w ostatnich dniach, staramy się, żeby osobya powyżej 60 roku życia zostały przesunięte z maja na terminy kwietniowe, w większości miejsc jest to możliwe – poinformował szef KRPM.

Kontynuując swoją wypowiedź, minister Michał Dworczyk, zaznaczył, że „są takie miejsce, gdzie mimo zapewnienia dodatkowych szczepionek przyspieszenie byłoby niemożliwe, bo tam szczepią głównie małe punkty”. – W takich miejscach potrzebne są nowe punkty i takie będą tworzone – zaznaczył.

Jak stwierdził szef KPRM, „gramy jako jedna drużyna i działamy wspólnie, by zaszczepić jak najwięcej Polaków”.

Rozszerzenie uprawnień w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień

Podczas konferencji prasowej zabrał głos minister zdrowia Adam Niedzielski, który przekazał, że „dziś będzie odnotowanych ponad 28 tys. przypadków zachorowań i ponad 700 zgonów”. – Fala zachorowań przetacza się przez szpitale i tam sytuacja jest bardzo trudna – dodał.

Według szefa MZ „potrzebne są szczególne rozwiązania, jak na przykład poszerzenie zakresu uprawnień przy kwalifikacji do szczepień”. - W pierwszej grupie, która będzie mogła kwalifikować do szczepienia, są lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni - dodał. Jak przekazał Adam Niedzielski "druga grupa to diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci, a trzecia grupa, która będzie prowadziła kwalifikację pod nadzorem osób z pierwszej grupy, to studenci". - To poszerzenie ma na celu danie możliwości, żeby nie zabrakło personelu po otworzeniu punktów szczepień - zaznaczył minister zdrowia. 

Adam Niedzielski stwierdził, że "reset systemu szczepień polega między innymi na tym, że szczepienia będą odbywać się teraz rocznikami". - Dotychczasowe grupy, które zostaną obsłużone, nie będą już poszerzane - dodał. 

Ankieta kwalifikacyjna na szczepienie 

O uproszczeniu ankiety kwalifikacyjnej opowiedział Adam Niedzielski. - Podzieliliśmy ankietę na dwie części. W pierwszej odpowiedź twierdząca jest przesłanką do niezakwalifikowania do szczepienia, druga część mówi o ryzykach, które wymagają pogłębionej konsultacji - wyjaśnił. Jak dodał, mają w tym dokumencie znaleźć się też "pytania wyjaśniające kwestie tego, czy było u danego pacjenta rozpoznanie małopłytkowości, czy inne udokumentowane epizody zakrzepicy". Zdaniem szefa resortu zdrowia "ankieta będzie miała charakter dokumentu żyjącego". 

Sekretarz stanu w KPRM Marek Górski poinformował, że od 12 kwietnia "zapisy na szczepienia zaczną się od północy". - Infolinia od północy do 6 rano będzie rejestrowała w trybie automatycznym, od 6 rano będą dostępni konsultanci - doprecyzował. Jak poinformował Marek Górski, "zapisy dla kolejnych roczników zaczynają się w konkretnych dniach, osoby ze starszych roczników będą mogły zapisywać się także w kolejnych dniach".

Minister Michał Dworczyk dodał, że "25 bądź 26 kwietnia rejestrację rozpoczną kolejne roczniki, a nie wszystkie". - Kiedy będziemy kończyli normalną rejestrację 40-latków, to uruchomimy priorytetową rejestrację 30-latków, którzy zgłosili się za pomocą formularza - powiedział. 

Tak prezentuje się kalendarz szczepień w kwietniu 2021. 

W Polsce wykonano ponad 7 mln szczepień, w tym ponad 2 mln 90 tys. drugą dawką, o czym poinformował rząd.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?
Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?