O otyłości, anoreksji i bulimii na IV Narodowym Kongresie Żywieniowym

Profilaktyka choroby otyłości i zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży to tematy przewodnie IV Narodowego Kongresu Żywienia, który odbył się w dniach 25-26 stycznia 2019r. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia, które zgromadziło ponad 800 m.in. specjalistów ds. żywienia, psychologów i psychodietetyków był Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Podczas kongresu przedstawiono także nową Piramidę Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży w wieku od 4 do 18 lat.

Nadwaga i otyłość - wciąż z nimi przegrywamy

Na otyłość choruje już  25 proc. polskich mężczyzn i 27 proc. kobiet, a nadwaga, czyli stan przedotyłościowy występuje u 44 proc. mężczyzn i 32 proc. kobiet. A to oznacza, że zaledwie co trzeci Polak i co czwarta Polka mają prawidłową masę ciała. 

- Częstość występowania otyłości nie narasta w jakimś określonym, systematycznym tempie, ale gwałtownie przyspiesza. Prognozy wskazują, że ten trend w najbliższych latach utrzyma się - przestrzegał prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności (IŻŻ) i Żywienia w wykładzie inaugurującym IV Narodowy Kongres Żywieniowy.

Grupą "szczególnego alertu społecznego" prof. Jarosz nazwał dzieci i młodzież, wśród których co piąty uczeń ma nawagę lub już choruje na otyłość. Przyczyn takiego stanu rzeczy Instytut Żywności i Żywienia dopatruje się w m.in. niewystarczających działaniach prewencyjnych, zbyt małej liczbie akcji profilaktycznych w przedszkolach i szkołach oraz zbyt wolno postępującej reformulacji produktów spożywczych.

Jeśli nie uda nam się zatrzymać otyłości wśród dzieci i nastolatków, to w przyszłości choroba ta rozwinie się u nich i doprowadzi do kolejnych ciężkich schorzeń. - To lawina, którą musimy koniecznie powstrzymać, dlatego na temat przewodni IV Narodowego Kongresu Żywieniowego wybraliśmy właśnie zagadnienia związane z otyłością - tłumaczył prof. Jarosz. 

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży

Narastanie epidemii nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży to problem co najmniej kilku obszarów tzw. stylu życia. Wśród nich, istotną rolę pełnią czynniki niezależne od sposobu żywienia, a mianowicie te związane z rozwojem cywilizacyjnym, np. powszechne używanie urządzeń elektronicznych, zaburzenia snu, ekspozycja na przewlekły stres oraz zanieczyszczenie środowiska. Dlatego też eksperci IŻŻ zmodyfikowali piramidę żywienia dla grupy wiekowej od 4 do 18 lat uwzględniając w niej powyższe nowe elementy.

- Piramida żywieniowa to graficzny opis różnych grup produktów żywieniowych niezbędnych w codziennej diecie wzbogacony o stosowne zasady i komentarze. Piramida żywieniowa ma swoją dynamikę rozwoju, odzwierciedla potrzeby i styl życia człowieka, powinna zatem ewoluować - wyjaśnił prof. Mirosław Jarosz, który podczas IV Kongresu Żywieniowego przedstawił nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży wyrażając nadzieję, że będzie ona masowo upowszechniania w polskich rodzinach i szkołach.

O otyłości, anoreksji i bulimii na IV Narodowym Kongresie Żywieniowym
Autor: Instytut Żywności i Żywienia

Coraz więcej dzieci i nastolatków z zaburzeniami odżywiania

Celem IV Narodowego Kongresu Żywieniowego było przede wszystkim znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego nie udaje się nam zatrzymać epidemii nadwagi i otyłości oraz poszukiwania skutecznych, możliwych do wdrożenia w Polsce rozwiązań tego problemu. 

Podczas pierwszego dnia kongresu omawiano jednak nie tylko zagadnienia związane z chorobą otyłości, np. jak powinno wyglądać żywienie kobiety w ciąży, aby nie doszło do nadwagi u dziecka, kształtowanie nawyków żywieniowych wśród najmłodszych, proces zmiany sposobu odżywiania w całych rodzinach itp. Wiele kongresowych prelekcji poświęcono także innemu problemowi cywilizacyjnemu - zaburzeniom odżywiania takim jak np. anoreksja, bulimia, ortoreksja, które coraz częściej występują wśród współczesnych dzieci i nastolatków. 

- Jeśli dziecko zaczyna zwracać coraz większą uwagę na ilość swojej tkanki tłuszczowej i produkty, które spożywa; jeśli zaczyna unikać posiłków i wspólnego ich spożywania rodziną; jeśli zaczyna się ubierać w maskujące ciało, workowate ubrania to są pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić ich do skonsultowania dziecka ze specjalistą, aby sprawdzić czy nie cierpi ono na zaburzenia odżywiania - przestrzegała podczas kongresu żywieniowego prof. Katarzyna Kucharska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. 

Drugi dzień kongresu poświęcono wdrożeniu nauki do praktyki życia codziennego. Dla pedagogów, dyrektorów przedszkoli i szkół przeprowadzono debaty tematyczne, akcje pomiaru masy i składu ciała, a poradami dietetycznymi służyli im pracownicy Centrum Dietetycznego Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ. Drugi dzień kongresowy urozmaiciły także warsztaty kulinarne dla dzieci zorganizowane przez Fundację Szkoła na Widelcu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE