Nowy wariant koronawirusa we Włoszech. Zakażona pierwsza osoba

2021-02-17 12:26

Kolejny nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 pojawił się we Włoszech. Władze poinformowały, że nigdy wcześniej nie został wykryty w ich kraju. Do tej pory znane są jedynie 32 przypadki tą odmianą w Wielkiej Brytanii, Danii, Nigerii i Stanach Zjednoczonych.

Nowy wariant koronawirusa we Włoszech. Zakażona pierwsza osoba
Autor: Getty Images

O tym kolejnym nowym wariancie koronawiursa ogłosiły władze regionu Kampania we Włoszech. Jego odkrycia dokonali naukowcy z neapolitańskiego Instytutu Pascala i Uniwersytetu Fryderyka II. Mężczyzna, który wrócił z Afryki, jest nosicielem tego rzadkiego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Gdy test wyszedł pozytywnie u tego pacjenta, wykonano dalsze badania. Na podstawie otrzymanych wyników badacze ustalili, że ta wersja wirusa nigdy wcześniej nie została stwierdzona we Włoszech.

Na razie nie wiadomo, jaka jest siła i zakaźność nowego wariantu koronawirusa. Natychmiast zgodnie z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 podjęto kroki w celu wykrycia kontaktów zakażonego.

Naukowcy z Neapolu przekazali dokumentację dotyczące tego przypadku do bazy globalnej inicjatywy naukowej (GISAID). Umożliwia ona dostęp do danych genomowych wirusów m.in. SARS-CoV-2. 

Źródło: PAP

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

qz-joj9-vbGD-tjac