Nowe zasady pochówku osób zmarłych na COVID-19

2020-04-04 22:13 Katarzyna Terentiew

W czasie epidemii koronawirusa szczególne zasady, takie jak ograniczenie liczby uczestników, obowiązują nie tylko na pogrzebie. Wzmożone środki ostrożności stosują także zakłady pogrzebowe. Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rozporządzenie.

Wraz z ogłoszeniem stanu epidemii i wprowadzeniem kolejnych ograniczeń w poruszaniu się, Ministerstwo Zdrowia opublikowało także nowe wytyczne, dotyczące pochówku osób zmarłych z powodu SARS-CoV-2.

Pochówek zmarłych z powodu koronawirusa

Specjalne zalecenia związane z pogrzebami dotyczą pochówku osób zmarłych z powodu koronawirusa.

Przede wszystkim należy "unikać ubierania zwłok do pochówku, a także okazywania zwłok". Należy ponadto przeprowadzić ich dezynfekcję wirusobójczym płynem odkażającym. Ciało ma być umieszczone w ochronnym worku. W przypadku kremacji konieczne jest użycie dodatkowego worka. Powierzchnia worków ma być spryskana płynem odkażającym.

Podczas transportu zwłoki mają być umieszczone w kapsule transportowej w przypadku przekazywania zwłok do krematorium albo w trumnie do pochówku w przypadku bezpośredniego pochowania na cmentarzu.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że osoby bezpośrednio zaangażowane w proces dekontaminacji ciała i jego otoczenia oraz przygotowania do przewozu zwłok zmarłego zakażonego wirusem SARS-CoV-2, a także mające bezpośredni kontakt ze zwłokami powinny być odpowiednio zabezpieczone, tj. nosić odzież ochronną podobną do tej, z której korzystają medycy (kombinezon, czepek, maska, rękawiczki).

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, Krzysztof Wolicki, w wydanym wcześniej oświadczeniu zaleca ograniczenie uroczystości pogrzebowych tylko do cmentarza:

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce w dniu 13 marca br., mając na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa, Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe popiera stanowisko biskupa Diecezji Gliwickiej Jana Kopca zawarte w Dekrecie z dnia 14.03.2020 r. polecające, aby uroczystości pogrzebowe ograniczyć jedynie do trzeciej stacji (na cmentarzu), w obecności najbliższej rodziny. Msza św. pogrzebowa może być odprawiona w dniu pogrzebu, ale „sine populo” [bez wiernych - red.] lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego.

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zaleca, aby wszystkie uroczystości pogrzebowe organizowane w Polsce zarówno wyznaniowe jak i świeckie odbywały się w tym trudnym dla nas wszystkich czasie tylko i wyłącznie na cmentarzu."

Bez pożegnania

Dla bliskich osoby zmarłej z powodu COVID-19 szczególnie bolesny jest więc fakt, że nie mają możliwości zobaczyć i pożegnać zmarłego. Sami często są chorzy albo mają kwarantannę. Zostają pozbawieni ważnego aspektu przeżywania żałoby. Chorzy umierają w samotności, a ich rodziny przeżywają pierwszy, najbardziej gorzki etap żałoby w izolacji.

"Nieobecność na pogrzebie to dla wiernych szczególne dodatkowe obciążenie w tych trudnym dla wszystkich czasie", jak powiedział New York Timesowi ojciec Pierluigi Leva.

We Włoszech, gdzie liczba zmarłych z powodu koronawirusa przekroczyła 15 300, pochówek to drastyczny problem. Oficjalnie zakazano organizowania wszelkich uroczystości, w tym pogrzebowych. Kostnice szpitalne są przepełnione, piętrzę się stosy trumien w kolejkach do krematoriów, niekiedy na odbiór ciała zmarłego w domu czeka się 2 dni, bo pracownicy zakładów pogrzebowych też chorują. Na cmentarzach brakuje miejsc. Jeden z cmentarzy w Bergamo został zamknięty po raz pierwszy od czasów II wojny światowej, jak donosi NY Times, choć cmentarna kostnica jeszcze przyjmuje zwłoki.

Inne pogrzeby

Jeśli chodzi o polskie pogrzeby osób zmarłych z przyczyn niezwiązanych z COVID-19, nie pojawiły się jeszcze żadne konkretne wytyczne. Rodzina lub bliscy, którzy chcą pożegnać zmarłego, powinny stosować się do ogólnych zaleceń GIS i Ministerstwa Zdrowia w czasie epidemii, a więc przestrzeganie zasad kwarantanny (osoba w kwarantannie nie może więc wyjść z domu i przyjść na pogrzeb), higieny, zasady ograniczonej do 5 liczby osób w kościele, zasady zachowania odległości, a także ochronę seniorów i osób z grup podwyższonego ryzyka.

Posłuchaj, ile czasu koronawirus żyje poza organizmem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE